Manchester City şi Manchester United, paşi greşiţi în Premier League

M. United
M. United

Echipa Manchester City, campioana en titre a Angliei, a fost învinsă la limită în deplasare, cu 2-1, de formaţia Newcastle United, într-o partidă contând pentru etapa a 24-a din Premier League, disputată marţi seara.

Elevii lui Pep Guardiola au deschis rapid scorul pe St. James Park, după numai 24 secunde de joc, prin atacantul argentinian Sergio Aguero, însă gazdele au egalat în repriza secundă, prin Salomon Rondon (66), după care au preluat conducerea pe tabela de marcaj, în urma unui penalty transformat de Matt Ritchie (80). Seara de marţi nu a fost prea bună nici pentru Manchester United, care a pierdut primele puncte de la numirea lui Ole Gunnar Solskjaer în postul de antrenor, fiind ţinută în şah pe teren propriu de Burnley (scor 2-2).

Burnley a condus cu 2-0 pe Old Trafford, prin golurile lui Ashley Branes (51) şi Chris Wood (81), însă United a reuşit să evite înfrângerea în extremis, marcând de două ori în finalul reprizei secunde, prin Paul Pogba, care a transformat un penalty în minutul 87, şi Victor Lindelof (90+2). Pe toate stadioanele din Premier League s-a păstrat un minut de reculegere în memoria fotbalistului argentinian Emiliano Sala, al cărui avion a dispărut deasupra Canalului Mânecii, săptămâna trecută.

Vezi şi: Avertizare meteo 30 ianuarie. Cod galben în 23 judeţe