Manchester City, eliminată din Cupa Angliei de o echipă din liga a treia

Guardiola2-630x418

Echipa Manchester City, liderul autoritar din Premier League, a fost eliminată în mod surprinzător în optimile de finală ale Cupei Angliei, fiind învinsă în deplasare, cu scorul de 1-0, de formaţia de liga a treia Wigan Athletic, într-o partidă disputată luni seara.

Elevii lui Pep Guardiola au dominat net întâlnirea (83% posesie şi 26 de şuturi la poartă), fără ca acest lucru să se concretizeze şi pe tabela de marcaj. Wigan a dat lovitura prin atacantul nord-irlandez Will Grigg, care a marcat golul victoriei în minutul 79.

Manchester City a ratat unul dintre obiectivele acestui sezon, însă duminică va avea ocazia să-şi treacă în palmares Cupa Ligii engleze, în finala căreia va întâlni formaţia Arsenal Londra.

Runda următoare: Wigan vs Southampton

În sferturile de finală ale Cupei Angliei, Wigan Athletic, singura echipă de ligă inferioară calificată pentru moment în această fază, va primi vizita formaţiei Southampton, ocupanta locului 18 în Premier Legue.

Pe 27 şi 28 februarie se vor rejuca ultimele două meciuri din optimile de finală, Sheffield Wednesday (D2) - Swansea City şi Rochdale (D3) - Tottenham Hotspur.

Meciurile din sferturile de finală ale Cupei Angliei se vor disputa între 16 şi 19 martie, după următorul program: