Man United face jocurile în Premier League. O încurcă pe Liverpool și o urcă pe Arsenal pe 1

Manchester United și Liverpool au remizat duminică, 7 aprilie, pe Old Trafford, încingând cursa pentru titlul Premier League.

Manchester United și Liverpool s-a terminat 2-2 în etapa a 32-a a primii ligii de fotbal engleze, Premier League.

Prima repriză a fost dominată de Liverpool, capitalizând prin reușita lui Luis Diaz din minutul 23. La întoarcerea de la vestiare, Man United a egalat prin Bruno Fernandes (min. 50), după care a preluat conducerea cu 17 minute mai târziu prin Kobbie Mainoo.

Numai un penalti a mai putut schimba soarta meciului, capitalizat de Mohamed Salah în minutul 84. S-au jucat încă 8 minute după minutul 90, însă scorul a rămas 2-2.

Datele de meci

Posesie: 37% Man United, 63% Liverpool.

Șuturi: 9 Man United, 28 Liverpool

Șuturi pe poartă: 5 Man United, 7 Liverpool.

Arsenal urcă pe primul loc

Rezultatul a adus pe primul loc pe Arsenal, cu 71 de puncte, la egalitate cu Liverpool, tot 71 de puncte, însă tunarii au avantajul meciului câștigat cu 3-1 în februarie. Manchester City este pe locul al treilea, cu 70 de puncte. Fiecare dintre echipe mai are de jucat 7 partide.