LIVETEXT: Simona Halep-Kiki Bertens. Roma 2017, semifinale

Simona Halep o va întâlni pe jucătoarea olandeză Kiki Bertens în semifinalele turneului de la Roma, astăzi de la ora 13:00.

LIVETEXT:

SETUL 2:

HALEP- BERTENS 6-1. GAME, SET, MECI SIMONA! Halep - Bertens 7-5, 6-1. Simona Halep a încheiat meciul cu un break. Halep va juca finala la Roma.

HALEP- BERTENS 5-1. Simona Halep a câştigat din nou pe propriul serviciu şi e la un pas de calificarea în finală.

HALEP- BERTENS 4-1. Jucătoarea olandeză reușește primul break.

HALEP- BERTENS 4-0. Halep câștigă un game la 0 și este la doar două game-uri distanță de victorie.

HALEP- BERTENS 3-0. Încă un break reușit de Simona, obţinut deşi Kiki Bertens a salvat două mingi de 3-0 ale româncei.

HALEP- BERTENS 2-0. Simona Halep s-a detaşat şi în setul al doilea, după un game cu un singur punct cedat.

HALEP- BERTENS 1-0. Românca a început foarte bine, cu break, şi setul al doilea al primei semifinale de la Roma.

SETUL 1:

HALEP- BERTENS 7-5. Game perfect pentru Simona Halep, care a profitat de prima din cele trei mingi de set avute şi a încheiat actul inaugural cu 7-5.

HALEP- BERTENS 6-5. Românca a reuşit re-break-ul şi va servi din nou pentru câştigarea primului set.

HALEP- BERTENS 5-5. Simona Halep şi-a pierdut serviciul după ce a salvat doar una din cele două mingi de break ale lui Kiki Bertens.

HALEP- BERTENS 5-4. Kiki Bertens a câştigat un game-maraton, care s-a întins pe durata a zece minute şi în care Simona a ratat nu mai puţin de cinci mingi de set.

HALEP- BERTENS 5-3. Simona Halep s-a impus pe propriul serviciu şi e la doar un game distanţă de câştigarea primului set.

HALEP- BERTENS 4-3. Game "alb" al olandezei, primul pentru ea din acest meci.

HALEP- BERTENS 4-2. Game de moral pentru a patra jucătoare a lumii, care a recuperat trei mingi de break ale adversarei şi s-a impus după ce a câştigat cinci puncte consecutive.

HALEP- BERTENS 3-2. Simona Halep reuşeşte un nou break şi trece din nou în avantaj în primul set.

HALEP- BERTENS 2-2. Kiki Bertens şi-a recuperat break-ul după un game în care Simona Halep a salvat două mingi de break, însă a trimis în fileu o minge după un punct pe care îl controlase, la scorul de 30-40.

HALEP- BERTENS 2-1. Primul game din acest meci câştigat de Kiki Bertens, după un joc în care românca a obţinut un singur punct.

HALEP- BERTENS 2-0. Halep s-a impus şi pe propriul serviciu, însă punctul game-ului a fost câştigat de olandeză.

HALEP- BERTENS 1-0. Simona Halep a început în forţă prima semifinală de la Roma, cu un break câştigat la 0.

13:35 - Cele două jucătoare sunt pe teren, iar prima semifinală de la Roma va începe în câteva minute.

Meciul va începe la ora 13:15. Debutul partidei întârzie din cauza ploii. Ploaia s-a oprit, meciul va începe probabil la 13:30.

-știre inițială-

Dacă va reuşi să câştige trofeul în capitala Italiei, Halep va reveni pe podiumul WTA, urmând să urce pe locul 3 în lume, deoarece Karolina Pliskova a pierdut în sferturile de la Foto Italico în faţa Elinei Svitolina.

Halep a întâlnit-o pe Bertens (20 WTA) de trei ori şi s-a impus în două dintre aceste meciuri. Ultima oară, anul trecut, la Wimbledon.