Getafe - FC Barcelona. Catalanii, fără Lionel Messi, rezultat final în La Liga

FC Barcelona, fără starul Lionel Messi (accidentat), a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, formaţia Getafe, într-o partidă din cadrul etapei a 7-a a campionatului de fotbal al Spaniei, disputată sâmbătă.

Catalanii au deschis scorul în minutul 41, prin uruguayanul Luis Suarez, lansat impecabil de portarul german Ter Stegen. Barca şi-a mărit avantajul după pauză, prin brazilianul Junior Firpo (49). În urma acestui succes, venit după 'naufragiul' de la Granada (0-2), a adus linişte în tabăra Barcelonei, care a urcat provizoriu pe locul secund, la egalitate de puncte (13) cu Atletico Madrid, care va înfrunta sâmbătă seara liderul Real Madrid (14 puncte), în derby-ul etapei.

Rezultate

Vineri Villarreal - Betis Sevilla 5-1 Au marcat: Toko Ekambi (39, 76), Cazorla (68 - penalty), Gerard Moreno (90+2), Chukwueze (90+4), respectiv Emerson Aparecido (48).

Sâmbătă Athletic Bilbao - Valencia 0-1 A marcat: Cerişev (27)

Getafe - FC Barcelona 0-2 Au marcat: Suarez (41), Firpo (49).

Tot sâmbătă se mai dispută partidele Granada - Leganes şi Atletico Madrid - Real Madrid, în timp ce duminică sunt programate meciurile Espanyol Barcelona - Valladolid, Eibar - Celta Vigo, Alaves - Mallorca, Levante - Osasuna şi FC Sevilla - Real Sociedad.