Bulgaria - Anglia 0-6. Meciul a fost stricat de atacurile RASISTE ale fanilor din Sofia

Suporterii bulgari au avut un comportament inacceptabil.

Jucătorii de culoare din prima reprezentativă a Angliei au fost ținta unor atacuri rasiste din partea fanilor Bulgariei. Însă, conform The Sun, suporterii au fost amuțiți după ce englezii au învins cu scorul de 6-0.

Marcus Rashford și Raheem Sterling au înscris, în timp ce Tyrone Mings s-a bucurat de un debut impresionant în apărare. Cei trei au fost subiectul unor scandări rasiste și saluturi naziste din partea fanilor din Sofia care au venit să urmărească meciul.

Meciul, întrerupt de două ori

Federația de Fotbal Bulgară a negat grija lui Gareth Southgate la adresa unor posibile atacuri înaintea partidei din Calificările pentru Euro 2020. Însă, după doar 30 de minute de joc, arbitrul Ivan Babel a oprit meciul din cauza scandărilor.

După un moment de liniște, fanii au avut din nou un comportament inacceptabil, meciul fiind oprit pentru puțin timp înaintea pauzei.

Un oficial Uefa a dezvăluit faptul că o întâlnire a avut loc în timpul pauzei, unde s-a stabilit că dacă abuzul continuă, jucătorii vor ieși de pe teren.