BRD Bucharest Open. Cinci românce în optimi

Jacqueline Cristian, Ana Bogdan, Irina Begu, Gabriela Ruse şi Alexandra Dulgheru au trecut de primul tur la BRD Bucharest Open.

Jucătoarea de tenis Jaqueline Adina Cristian, locul 341 WTA, s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului BRD Bucharest Open.

În runda inaugurală, Cristian (19 ani) a învins-o, scor 4-6, 6-4, 6-2, pe ucraineanca Kateryna Kozlova (23 de ani), numărul 124 mondial.

Ana Bogdan a trecut marți de Sorana Cîrstea, 6-4, 6-2, asigurându-și locul în turul secund. În turul secund, Bogdan o va întâlni miercuri pe Cagla Buyukakcay. Va fi prima înfruntare dintre cele două.

Irina Begu s-a calificat marți în turul al doilea și va lupta joi pentru un loc în sferturi de finală cu tânăra Jaqueline Cristian.

Elena Gabriela Ruse a devenit a patra jucătoare română, după Jaqueline Cristian, Ana Bogdan și Irina Begu, calificată în optimile de finală ale turneului BRD Bucharest Open, ea învingând-o pe bulgăroaica Isabella Șinikova cu 6-2, 6-1.

Alexandra Dulgheru a obținut, marți seara, calificarea în optimile de finală ale turneului de tenis BRD Bucharest Open, după ce a învins-o în primul tur pe bulgăroaica Sesil Karatantcheva, scor 6-1, 6-2.

În optimile de finală, ea o va întâlni pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (92 WTA), cap de serie numărul 9 la turneul găzduit de Arene BNR.