Arsenal, în optimile de finală ale Cupei Angliei. Pe cine înfruntă tunarii

Echipa de fotba Arsenal Londra s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Angliei.

Arsenal s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Angliei, după ce a învins în deplasare AFC Bournemouth, cu 2-1, într-o partidă de luni seara, conform Agerpes.

Tunarii s-au impus prin golurile marcate în prima repriză de Bukayo Saka și Eddie Nkeitah, în minutele 5 și 26, iar gazdele au încercat să se mențină în competiție prin Sam Surridge, în minutul 90, însă fluierul de final le-a permis accederea londonezilor în turneu.

Tineri pentru Arsenal

Antrenorul lui Arsenal, Mikel Arteta, a mizat în acest meci pe jucători tineri, precum Saka (18 ani), Nketiah (20 ani), Gabriel Martinelli (18 ani) sau Joe Willock (20 ani).

Londonezii, care au reușit o serie de șase meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile, vor înfrunta în turul următor al Cupei Angliei formația de liga a treia

Optimile

Meciurile încheiate la egalitate se vor rejuca pe 4 și 5 februarie.

În optimile de finală, programate în prima parte a lunii martie, vor avea loc partidele: Sheffield Wednesday - Manchester City, Reading/Cardiff City - Sheffield United, Chelsea Londra - Shrewsbury/FC Liverpool, West Bromwich Albion - Newcastle/Oxford, Leicester City - Coventry/Birmingham, Northampton/Derby County - Manchester United, Southampton/Tottenham - Norwich City și Portsmouth - Arsenal.