Simona Halep a pierdut finala turneului de la Madrid, în fața Mariei Șarapova

Simona Halep a pierdut, duminică, în trei seturi (6-1, 2-6, 4-6) finala turneului de tenis de la Madrid, în fața rusoaicei Maria Șarapova. Românca a ratat șansa de a cuceri cel mai important trofeu din carieră și de a urca pe locul 4 în clasamentul WTA.

Sportiva noastră a câștigat clar primul set, însă Maria Şarapova, fost lider mondial și de 4 ori campioană de Mare Şlem, a revenit și le-a câștigat pe următoarele două.

Halep - locul 5 WTA - și Șarapova - locul 9 WTA - se mai întâlniseră de două ori de-a lungul timpului, în 2010, ambele partide încheiate în favoarea rusoaicei.

Finala de la Madrid a fost a unsprezecea din cariera Simonei Halep, care a câștigat șapte și a pierdut patru meciuri în care a jucat cu un trofeu pe masă.

Ultimul act jucat în Capitala Spaniei a fost cu atât mai important cu cât a reprezentat prima finală pe care Simona Halep a jucat-o într-un turneu Premier Mandatory, cea mai importantă categorie de după Grand Slam.

Vezi și: Susținător surpriză pentru Halep în finala de la Madrid