VCSM Alba Blaj-CSM Bucureşti, derby pe muchie de cuţit. Rezultat final

Volei feminin: Divizia A1 - Campioana CSM Volei Alba Blaj s-a impus în derby-ul cu CSM Bucureşti.

Campioana CSM Volei Alba Blaj a învins liderul CSM Bucureşti cu scorul de 3-2 (25-22, 25-23, 21-25, 18-25, 15-10), vineri seara, în Capitală, în etapa a doua a fazei play-off (locurile 1-6) a Diviziei A1 la volei feminin.

Echipa din Blaj, care va evolua în semifinalele Ligii Campionilor, a reuşit să se impună după două ore şi 5 minute. Campioana a condus cu 2-0 şi avea 19-17 în setul al treilea, dar tigroaicele au reuşit o revenire remarcabilă, cu şase puncte consecutive, câştigând setul cu 25-21.

CSM Bucureşti a luat încă un set, dar nu a obţinut decât un punct, după ce echipa oaspete s-a impus în tiebreak cu 15-10. Cubaneza Cleger Abel a fost cea mai bună de pe teren, cu 36 de puncte, de la oaspete remarcându-se şi Adina Salaoru, cu 13 puncte.

Cele mai bune de la CSMB au fost Jovana Brakocevic, cu 25 puncte, Ioana Baciu, 13 puncte, Truşkina, 11 puncte, Markevici, 10 puncte. CSMB a câştigat ambele meciuri din sezonul regulat cu Volei Alba Blaj.

CSM Bucureşti ocupă primul loc, cu 58 puncte (21 jocuri), urmată de CSM Volei Alba-Blaj, 50 puncte (20 j), CS Ştiinţa Bacău, 41 p (19 j), CSM Târgovişte, 39 p (19 j), ACS Agroland Timişoara, 35 p (19 j), CSM Lugoj, 19 p (20 j).