ROMÂNIA - SPANIA, rezultat live | Preliminarii EURO 2020. Tricolorii promit imposibilul

România a întâlnit azi Spania, meci contând pentru faza preliminară a EURO 2020. Tricolorii au pierdut cu 1-2.

Min. 90 - FINAL de meci. România pierde cu 1-2, ce păcat!

Min. 90 - Ocazie IMENSĂ! România a fost la un pas să egaleze, meci dramatic!

Min. 81 - Ianis Hagi bate o lovitură liberă, dar mingea e oprită de Romario Benzar! România forțează egalarea

Min. 59 - GOOOOL!!!!!! Florin Andone reduce din handicap! Speranțe pentru România

Min. 47 - GOL Spania. Paco Alcacer dublează scorul imediat după startul reprizei secunde. România e inexistentă pe teren

Min. 45 - Pauză pe Arena Națională. Spania conduce 0-1, dar scorul ar fi putut fi mult mai mare în favoarea ibericilor

Min. 37 - Fără cuvinte. Spania are o nouă ocazie imensă. Rodrigo ratează singur cu Tătărușanu care se opune din nou

Min. 35 - Minutul și ocazia pentru Spania. Ceballos are o ocazie uriașă, Tătărușanu joacă incredibil și apără din nou

Min. 27 - GOL Spania. Sergio Ramos marchează din penalty

Min. 26 - Penalty pentru Spania. Lovitură de la 11 metri acordată foarte ușor pentru iberici

Min. 16 - Prima fază mai bună a României. Stanciu trage din lovitură liberă, însă mult peste poartă

Min. 12 - Incredibil! Spania are o nouă ocazie imensă! Jordi Alba trage bine, dar Tătărușanu respinge din nou. Spania ne-a băgat în corzi. Patru ocazii imense în doar 12 minute

Min. 10 - Sergio Ramos e aproape să deschidă scorul pentru Spania! Lovitura de cap a lui Ramos după un corner e respinsă excelent de Tătărușanu

Min. 4 - O nouă ocazie pentru Spania! Alcacer ratează milimetric deschiderea scorului

Min. 1 - Ocazie uriașă a Spaniei! Paco Alcacer a scăpat singur cu Tătărușanu în secunda 38, dar portarul nostru a apărat șutul ibericului

ROMÂNIA:

Tătăruşanu - Benzar, Nedelcearu, Chiricheş, Grigore, Toşca - Deac, Marin, Stanciu - Keşeru, Puşcaş

Spania:

Kepa – Jesus Navas, Ramos, llorente, Jordi Alba – Saul, Busquets, Fabian – Rodrigo, Alcacer, Ceballos

Știrea inițială:

Va fi un meci de zile mari azi la București, care se va juca cu casa închisă, pe Arena Națională. România se va duela cu Spania, triplă campioană europeană și campioană mondială în 2010.

Meciul va fi unul de foc, va conta pentru faza preliminară a EURO 2020. Într-o grupă în care primele două echipe se califică la EURO 2020, turneu final după care țara noastră tânjește, Spania domină autoritar.

ROMÂNIA - SPANIA, rezultat live EURO 2020

În Grupa F, România se luptă pentru locul doi cu Suedia și Norvegia. Spania conduce autoritar grupa, iar după patru meciuri are patru victorii, 12 puncte. Ibericii sunt urmați de Suedia cu 7 puncte, România 7 puncte și Norvegia cu 4 puncte. Ultimele două formații nu contează în calculele calificării, Malta are 3 puncte iar Insulele Feroe 0.

Având în vedere că Spania a bătut atât Suedia cât și Norvegia, iar țara noastră a pierdut în Suedia, ar fi o adevărată gură de oxigen pentru România dacă reușește azi să smulgă un punct în fața Spaniei.

Tricolorii vor încerca azi imposibilul, să ia toate cele trei puncte, a promis Cosmin Contra, selecționerul României. Ibericii sunt însă mari favoriți, valoarea lotului acestora depășind 1 miliard de euro. Sperăm totuși că cei peste 50.000 de spectatori care vor fi prezenți pe Arena Națională vor purta naționala noastră către un rezultat uriaș.

Partida dintre România și Spania este programată azi, de la ora 21:45. Meciul va fi transmis de Pro TV, dar și în format live text pe WWW.DCNEWS.RO.