Preliminarii Euro 2020 - rezultate, clasamente. Pe ce loc a ajuns România

Joi s-au jucat mai multe meciuri oficiale contând pentru grupele de calificare la EURO 2020.

Selecţionatele Suediei şi Norvegiei au obţinut victorii, joi, în Grupa F, din care face parte şi România, în preliminariile EURO 2020 la fotbal.

Suedia a surclasat echipa Insulelor Feroe cu 4-0, în deplasare, prin golurile marcate de Alexander Isak (12, 15), Victor Nilsson Lindeloef (23) şi Robin Quaison (41). Norvegia a trecut cu 2-0 de Malta, adversara de duminică a României. Sander Berge (34) şi Joshua King (45+1 - penalty) au marcat golurile scandinavilor.

Selecţionerul maltez Raymond Farrugia a aliniat echipa: Henry Bonello - Zach Muscat (Ferdinando Apap, 20), Andrei Agius (căpitan), Steve Borg, Joseph Mbong - Juan Corbolan, Dunstan Vella, Rowen Muscat, Paul Fenech (Jean Paul Farrugia, 64) - Jake Grech (Alfred Effiong, 77), Kyrian Nwoko.

România şi Malta se vor înfrunta duminică, de la ora 19:00, pe Stadionul ''Ilie Oană'' din Ploieşti, după ce tricolorii s-au impus cu 4-0 în meciul de la La Valletta.

Danemarca a făcut scorul zilei, 6-0 în deplasare cu Gibraltarul. În alt meci din Grupa D, Irlanda şi Elveţia au terminat nedecis, 1-1.

În Grupa J, Italia a învins Armenia cu 3-1 la Erevan. ''Squadra Azzurra'' s-a desprins târziu, marcând de două ori în ultimul sfert de oră, deşi gazdele au jucat timp de o repriză în zece oameni.

Citește și: Cosmin Contra dă cărțile pe față: Jucătorilor noștri le-a fost frică de Spania

Rezultate preliminarii EURO 2020 de joi:


Grupa D
Gibraltar - Danemarca 0-6
Au marcat: Robert Skov 6, Christian Eriksen 34 - penalty, 50 - penalty, Thomas Delaney 69, Christian Gytkjaer 73, 78.

Irlanda - Elveţia 1-1
Au marcat: David McGoldrick 85, respectiv Fabian Schaer 74.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Irlanda 5 3 2 0 6-2 11
2 Danemarca 4 2 2 0 15-5 8
3 Elveţia 3 1 2 0 6-4 5
4 Georgia 4 1 0 3 4-8 3
5 Gibraltar 4 0 0 4 0-12 0

Grupa F
Insulele Feroe - Suedia 0-4
Au marcat: Alexander Isak 12, 15, Victor Nilsson Lindeloef 23, Robin Quaison 41.

Norvegia - Malta 2-0
Au marcat: Sander Berge 34, Joshua King 45+1 - penalty.

România - Spania 1-2
Au marcat: Florin Andone 59, respectiv Sergio Ramos 29 - penalty, Paco Alcacer 47.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Spania 5 5 0 0 13-3 15
2 Suedia 5 3 1 1 12-7 10
3 Norvegia 5 2 2 1 10-7 8
4 România 5 2 1 2 12-7 7
5 Malta 5 1 0 4 2-12 3
6 Feroe 5 0 0 5 3-16 0

Grupa G
Israel - Macedonia de Nord 1-1
Au marcat: Eran Zahavi 55, respectiv Arijan Ademi 64.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Polonia 4 4 0 0 8-0 12
2 Israel 5 2 2 1 9-8 8
3 Austria 4 2 0 2 7-6 6
4 Macedonia de Nord 5 1 2 2 6-8 5
5 Slovenia 4 1 2 1 7-3 5
6 Letonia 4 0 0 4 1-13 0

Grupa J
Armenia - Italia 1-3
Au marcat: Alexandr Karapetian 11, respectiv Andrea Belotti 28, 80, Lorenzo Pellegrini 77.
Cartonaş roşu: Alexandr Karapetian (Armenia, 45).

Bosnia-Herţegovina - Liechtenstein 5-0
Au marcat: Amer Gojak 11, 89, Andreas Malin (autogol) 80, Edin Dzeko 85, Edin Visca 87.

Finlanda - Grecia 1-0
A marcat: Teemu Pukki 52 - penalty.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Italia 5 5 0 0 16-2 15
2 Finlanda 5 4 0 1 7-2 12
3 Bosnia-Herţegovina 5 2 1 2 10-7 7
4 Armenia 5 2 0 3 8-9 6
5 Grecia 5 1 1 3 6-9 4
6 Liechtenstein 5 0 0 5 0-18 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte


Te-ar putea interesa







Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.24