Manchester United, învinsă în etapa a II-a din Premier League

mancester-united

Manchester United a fost învinsă cu 3-2 în deplasare de Brighton, la care Florin Andone, accidentat, nu a fost în lot, meciul disputându-se duminică în etapa a 2-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Brighton a înscris două goluri în două minute, prin Glenn Murray (25) şi Shane Duffy (27). Romelu Lukaku a redus din handicap (34), dar Pascal Gross a refăcut diferenţa de două goluri, transformând un penalty în minutul 44. În actul secund, echipa lui Jose Mourinho a marcat doar în al cincilea minut de prelungire, prin Paul Pogba, din penalty.

Tot duminică, Manchester City a surclasat-o pe teren propriu pe Huddersfield Town, cu 6-1. Cel mai prolific jucător al campioanei en titre a fost argentinianul Sergio Aguero, autorul unui hat-trick în minutele 25, 35 şi 75. Aguero a ajuns la a 13-a triplă în tricoul lui City, notează Reuters. Celelalte goluri ale echipei antrenate de Pep Guardiola au fost semnate de Gabriel Jesus (31), David Silva (48) şi Terence Kongolo (84, în propria poartă). Golul oaspeţilor a fost reuşit de Jon Stankovic (43).

În aceeaşi zi, Watford s-a impus cu 3-1 la Burnley. Pentru învingători au punctat Andre Gray (3), Troy Deeney (48) şi Will Hughes (51), iar pentru învinşi, James Tarkowski (6).