Dinamo a bătut în Croaţia şi s-a calificat în play-of-ul Ligii Europa

fotbal
fotbal

Dinamo a reuşit să învingă azi, în Croaţia, cu scorul de 2-1 (2-1), pe Varazdin, şi s-a calificat în play-of-ul Ligii Europa.

Scorul a fost deschis de Ionel Dănciulescu, în minutul 7, care a reluat în plasă mingea respinsă de portarul croaţilor, după o lovitură de cap a lui Marius Niculae. În minutul 14, jucătorii echipei-gazdă au egalat prin Golubar, care a reluat în poartă o minge respinsă în faţă de portarul Cristian Belgrădean. Golul victoriei dinamoviştilor a fost marcat de Cătălin Munteanu, în minutul 26, care a înscris după ce portarul croat respinsewse cu greutate o minge expediată din lovitură liberă ded Gabriel Torje.

În tur, Dinamo şi Varazdin terminaseră la egalitate, pe stadionul din Şoseaua Ştefan cel Mare, scor 2-2.

Tragerea la sorţi pentru play-of-ul Ligii Europa va avea loc mâine, pe lângă Dinamo fiind în urne vor mai fi şi FC Vaslui, Rapid şi Steaua.