€ 5.0937
|
$ 4.3629
|
Curs valutar: € 5.0937
|
$ 4.3629
 

De ce nu a votat UDMR Legea bugetului de stat pe 2013

UDMR a votat împotriva bugetului de stat pe acest an din „motive transilvane”, a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă, europarlamentarul Iuliu Winkler (UDMR). El a susținut că cele mai slab finanţate judeţe sunt cele din Transilvania.

Iuliu Winkler a afirmat că i se pare „regretabil” faptul că nu a existat o dezbatere reală pe marginea bugetului, scrie Mediafax.

„Pe zgomotul de fond creat dintr-o dată, s-a adoptat bugetul. Nu am mai avut nicio dezbatere şi nu a mai existat o preocupare publică faţă de conţinutul Legii bugetului de stat pe 2013”, a spus deputatul european al UDMR.

Potrivit lui Iuliu Winkler, Uniunea a decis să voteze împotriva bugetului, întrucât „cele mai slab finanţate proiecte şi judeţe” sunt cele din Transilvania.

„UDMR nu a votat Legea bugetului de stat pe 2013 din motive transilvane. O să avem probleme cu întreţinerea drumurilor judeţene, pentru care s-a primit aceeaşi sumă de bani ca şi anul trecut, avem o finanţare insuficientă pentru proiectele autostrăzilor”, a afirmat deputatul.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

 
 
 
 
 
x close