Cupa Spaniei. Barcelona, surpriză uriașă

Messi
Messi

Echipa FC Barcelona, fără vedetele Lionel Messi, Luis Suarez şi Gerard Pique, a fost învinsă la limită în deplasare, cu 2-1, de formaţia Levante, într-o partidă din prima manşă a optimilor de finală ale Cupei Spaniei la fotbal, disputată joi seara.

Levante a început în forţă jocul pe stadionul Ciutat de Valencia, deschizând rapid scorul prin Erick Cabaco, în minutul 4. Gazdele şi-au majorat avantajul după mai puţin de un sfert de oră, prin Borja Mayoral (min.18), având şi alte ocazii de a marca, pe parcursul jocului, pe care însă nu le-au fructificat. Barca a reuşit să reducă din handicap în finalul meciului, în urma unui penalty obţinut de Denis Suarez şi transformat de brazilianul Coutinho (min. 85). Returul este programat săptămâna viitoare, pe Camp Nou.

Într-o altă partidă din această fază a competiţiei, FC Sevilla a învins în deplasare, cu 3-1, formaţia Athletic Bilbao, prin golurile înscrise de Nolito (6), Andre Silva (53) şi Wissam Ben Yedder (77). Pentru basci a marcat Mikel San Jose (49).