Șahtior Donețk, învinsă de Dinamo Kiev în finala din Cupa Ucrainei

Dinamo Kiev a câștigat, joi seară, a 11-a Cupă a Ucrainei din istorie, după ce a învins-o în finală, pe Șahtior Donețk, echipă pregătită de Mircea Lucescu. Gazdele de pe Stadionul Olimpic din Kiev s-au impus cu scorul de 5-4, după executarea loviturilor de departajare.

La finalul timpului regulamentar de joc și al prelungirilor, scorul a fost egal, 0-0. Dinamo Kiev a încheiat partida în 10 jucători, după ce Ribalka a fost eliminat în minutul 115, pentru cumul de cartonașe galbene.

La loviturile de departajare, pentru Dinamo Kiev au transformat Dragovic, Gusev, Iarmolenko, Belhanda și Khacheridi, în timp ce pentru Șahtior au punctat Srna, Luiz Adriano, Douglas Costa și Teixeira. Au ratat Veloso, Antunes - Dinamo, respectiv Taison, Rakițki, Hladki - Șhatior.

Dinamo Kiev, care a cucerit și titlul național în acest sezon, și-a trecut cu această ocazie în palmares cea de-a opta dublă campionat-Cupa Ucrainei, potrivit Agerpres.

Vezi și: Mircea Lucescu pleacă de la Șahtior Donețk