România, victorie la scor fantastic la Campionatul Mondial de Handbal. Iranul ne-a dat doar... 11 goluri

Norvegia, campioană mondială la handbal feminin după ce a învins Franța / Sursa: Pixabay

Naţionala de handbal feminin a României a debutat cu o super victorie la Campionatul Mondial care se dispută în Spania.

România a debutat cu dreptul la Campionatul Mondial de handbal feminin! Echipa noastră a făcut spectacol cu Iran și s-a impus clar: 39-11.

În prima repriză, fetele lui Adi Vasile au marcat 20 de goluri, în fața unui adversar aflat în premieră la o astfel de competiție. România a fost de neoprit și în repriza secundă și a terminat partida cu 39 de goluri marcate.

Oana Borş, scoasă cu targa de pe teren

Din păcate, Adi Vasile a pierdut o jucătoare de perspectivă: Oana Borș a suferit o accidentare serioasă și are șanse mici să mai joace la turneul final din Spania, scrie Prosport.

Oana Borș a marcat pe contraatac, dar a uimit pe toată lumea după ce a căzut la pământ, cu probleme mari la genunchiul drept.

Oana Borș n-a mai putut continua meciul: targa a ajuns pe teren, lângă poartă, iar jucătoarea celor de la Minaur Baia Mare a urlat de durere.

Grupa G: Croaţia, Japonia, Brazilia și Paraguay;
Grupa H: Spania, Austria, Argentina și China.

Cristina Neagu lipseşte de la naţională. Adi Vasile: Ne prinde bine

„Eu văd situația așa: pentru ca echipa României să fie cea mai bună versiune este foarte bine că Neagu face pauză la acest Mondial. Noi trebuie să înțelegem, să ne punem în cele mai bune situații pentru a ne fructifica toate șansele pe care le avem și încredere să fie la un nivel cât mai înalt, astfel că atunci când revine Cristina să avem un nivel mai ridicat.

Nu e ușor ca antrenor să nu o ai pe Cristina în echipă. Îmi plac provocările, astfel că pentru mine cred e cel mai bun lucru ca Cristina să nu fie la acest Mondial. Ne prinde bine absența ei. Lipsa ei ne va motiva pe noi toți să tragem și mai tare și să atingem un nivel de pregătire ridicat. Când va reveni și Cristina să fim cu adevărat o forță. Se va întoarce în 2022”, a declarat Adi Vasile, conform GSP.