CSM București - FTC Hungaria, rezultat final în Champions League. Cristina Neagu, cea mai bună de pe teren

Cristina Neagu. foto: CSM Bucuresti @CSMBOfficial - FB

CSM București a obținut o victorie importantă în grupa A din Champions League la handbal feminin.

CSM Bucureşti a învins clar echipa FTC Rail Cargo Hungaria, cu scorul de 30-24 (10-11), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Prima repriză a aparţinut echipei oaspete, care a condus cu 3-1 şi 5-3, apoi s-a desprins la 8-5, iar la pauză avea un avans de un gol, 11-10.

CSM Bucureşti a făcut diferenţa în repriza secundă, după o serie remarcabilă începută în min. 48, la scorul de 20-21, şi încheiată în min. 58, la scorul de 27-21, câştigând în cele din urmă cu 30-24 meciul cu Ferencvaros.

Cristina Neagru, 14 goluri marcate

Cristina Neagu a fost şi de data aceasta cea mai bună de pe teren, cu 14 goluri marcate, pentru tigroaice puctând şi Elizabeth Omoregie 6 goluri, Crina Pintea 4, Malin Larsen Aune 2, Grace Zaadi Deuna 2, Alexandra Dindiligan 1, Siraba Dembele Pavlovic 1, Ema Alivodic 1.

Marie Skurtveit Davidsen a apărat 12 şuturi, încheind cu un procentaj bun, de 36,36%.

Pentru Fradi au înscris Antje Angela Malestein 5 goluri, Emily Bolk 4, Andrea Lekic (ex-CSM) 4, Alicia Stolle 3, Greta Marton 3, Dragana Cvijic (ex-CSM) 2, Zita Szucsanszki 1, Katrin Gitta Klujber 1, Szandra Szollosi-Zacsik 1.

Meciul a fost arbitrat de bosniacii Aleksandar Jovic şi Nedim Arnautovic, iar delegat EHF a fost olandezul Ferdinand van der Helm.

CSM București, locul în clasament în Liga Campionilor

În celelalte meciuri ale grupei, Vipers Kristiansand, deţinătoarea trofeului, a surclasat-o pe DHK Banik Most cu 43-21, sâmbătă, în deplasare, iar duminică, SG BBM Bietigheim a remizat acasă cu Brest Bretagne Handball, 25-25, în timp ce Krim Mercator Ljubljana a pierdut pe teren propriu în faţa formaţiei Odense Handbold, cu 23-29.

Pe 10 decembrie, CSM va juca revanşa cu Ferencvaros, în deplasare, relatează Agerpres.