Norvegia, campioană mondială la handbal feminin după ce a învins Franța

Norvegia, campioană mondială la handbal feminin după ce a învins Franța / Sursa: Pixabay

Selecţionata Norvegiei, campioana europeană, a câştigat Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania, după ce a învins clar în finală echipa Franţei, campioana olimpică en titre, cu scorul de 29-22 (12-16), duminică, la Granollers.

Franţa a avut o primă repriză foarte bună, intrând la pauză cu un avans de patru goluri, 16-12, dar formaţia scandinavă a reuşit o repriză secundă de excepţie, primind doar 6 goluri şi marcând 17.

Les Bleues au avut şi şase goluri avans în prima parte (14-8, 15-9, 16-10), dar s-au dezintegrat după pauză. Norvegia, fostă adversară a României în prima fază a grupelor (33-22 pentru nordice) a marcat primele patru goluri după pauză şi a reuşit egalarea, 16-16.

Norvegia, al patrulea titlu mondial. Franța nu a reușit să își ia revanșa după finala EURO 2020

Scandinavele au condus prima oară cu 19-18, iar apoi avantajul lor pe tabelă a crescut constant, ajungând până la opt goluri, 29-21. Franţa nu a reuşit astfel să îşi ia revanşa după ce a pierdut finala EURO 2020 chiar în faţa scandinavelor. Norvegia nu mai câştigase titlul mondial din 2015, acesta fiind al patrulea (1999, 2011, 2015, 2021). Franţa rămâne astfel cu titlurile mondiale din 2003 şi 2017.

Cine a marcat pentru Norvegia

Pentru Norvegia au marcat Henny Reistad 6 goluri, Nora Mork 5, Stine Bredal Oftedal 5, Kari Brattset Dale 5, Malin Aune (CSM Bucureşti) 3, Veronica Kristiansen 2, Sanna Solberg-Isaksen 2, Marit Jacobsen 1. Portarul Silje Solberg a avut o evoluţie remarcabilă, cu 12 mingi apărate din 24 de şuturi.

VEZI ȘI România, învinsă fără drept de apel de Norvegia, la CM de handbal feminin din Spania

Golurile Franței

Golurile echipei Franţei au fost înscrise de Allison Pineau 4, Pauletta Foppa 3, Coralie Lassource 2, Grace Zaadi Deuna 2, Oceane Sercien Ugolin 2, Laura Flippes 2, Lucie Granier 2, Estelle Nze Minko 2, Alicia Toublanc 1, Meline Nocandy 1, Tamara Horacek 1.

Meciul a fost arbitrat de rusoaicele Viktoria Alpaidze şi Tatiana Berezkina. Danemarca a obţinut medaliile de bronz, după 35-28 cu Spania, în finala mică a competiţiei. România a ocupat locul 13 în clasamentul final, scrie Agerpres.

VEZI ȘI CM de handbal feminin. România - Kazahstan, rezultat final

VEZI ȘI Handbal feminin: Victorie a României la Campionatul Mondial din Spania, cu Porto Rico