Urmărește emisiunea live

Mondial handbal Japonia. România, victorie chinuită cu naționala Kazahstanului 22-20

Naţionala feminină de handbal a României a obţinut o victorie neaşteptat de dificilă în faţa Kazahstanului, cu 22-20 (14-11), marţi, la Kumamoto, în Grupa C a Campionatului Mondial din Japonia.

Tricolorele au reuşit a doua victorie la Mondialul nipon, după 29-25 cu Senegalul, însă au făcut din nou un joc foarte slab. România a avut în prima repriză un ecart maxim de şase goluri, 11-5 (min. 19), dar la pauză avantajul a fost de doar trei goluri, 14-11.

Evoluție modestă a României în a doua repriză

Repriza secundă a fost chiar mai slabă pentru echipa antrenată de Tomas Ryde, care a menajat câteva jucătoare de bază, Cristina Neagu nejucând deloc. Într-un scor parţial pe repriza a doua, Kazahstanul s-a impus cu 9-8. România a avut 16-11 (34), dar echipa kazahă s-a apropiat la un singur gol, 16-15 (42), reuşind acelaşi lucru şi pe final, 21-20 (57), când a ratat chiar egalarea (min. 59). În cele din urmă, România a câştigat cu 22-20 în faţa uneia dintre cele mai slabe echipe ale competiţiei. România a ratat foarte multe situaţii de unu la unu cu portarul, a avut mari probleme pe jocul de atac, iar în apărare a lăsat destule spaţii adversarelor, care veneau după 15-39 cu Ungaria şi 21-30 cu Muntenegru.

România pe locul al treilea în grupă

În celelalte meciuri din grupă disputate marţi, Muntenegru a învins Ungaria cu 25-24, iar Spania a dispus de Senegal cu 29-20. Spania ocupă primul loc, cu 6 puncte (+28), urmată de Muntenegru, 6 puncte (+14), România 4 puncte (-8), Ungaria, 2 puncte (+19), Senegal, 0 puncte (-18), Kazahstan, 0 puncte (-35). Primele trei clasate se califică în grupele principale.

Miercuri vor avea loc partidele România - Muntenegru (08:00), Kazahstan - Spania (08:00) şi Ungaria - Senegal (12:00).

Marţi au evoluat echipele: România: Diana Ciucă, Denisa Dedu, Yuliya Dumanska - Aneta Udriştioiu (3 goluri), Laura Pristăviţa (1), Gabriela Perianu (2), Crina Pintea (5), Cristina Florica, Elena Dache (2), Anca Polocoşer, Lorena Ostase, Sonia Seraficeanu (3), Mădălina Zamfirescu (1), Ana Maria Iuganu (2), Patricia Vizitiu (3). Selecţioner: Tomas Ryde. Kazahstan: Iulia Poilova, Jannat Aitenova, Tatiana Davîdova - Maria Sitnikova (1), Sevara Rejemetova (1), Marina Pikalova, Lunara Sîzdîkova, Valentina Sitnikova, Veronika Hardina (6), Irina Baranovskaia (5), Arailym Abdihamit, Irina Alexandrova (2), Janerke Seitkassîm, Tanşolpan Jumadilova, Dana Abilda (5), Maria Pupcenkova. Selecţioner: Berik Beknazarov, conform AGERPRES.