Măgura Cisnădie, cu un pas în turul al treilea al Cupei EHF

Măgura Cisnădie a făcut un pas important spre turul al treilea al Cupei EHF la handbal feminin, prin victoria cu 31-23 (19-10) în faţa echipei ucrainene HC Galiceanka Lvov, sâmbătă, pe teren propriu, în prima manşă din turul al doilea.

Echipa sibiană a condus cu 4-0, 6-1 în prima repriză, iar la pauză scorul a fost de 19-10 pentru gazde. În partea secundă, diferenţa de pe tabelă a crescut la 10 goluri, 26-16 (42), şi chiar la 11, 28-17 (47), Măgura câştigând în cele din urmă cu 31-23.

Pentru învingătoare au marcat Ada Moldovan 8 goluri, Mihaela Ani-Senocico 8, Adriana Crăciun 6, Andreea Mădălina Predoi 5, Ana-Maria Tănăsie 2, Maria Valentina Panici 1, Cristina Nan 1.

Golurile echipei oaspete au fost reuşite de Natalia Savcin 7, Marina Konovalova 5, Mariana Markevici 3, Anastasia Melekesţeva 3, Tatiana Poliak 3, Aleksandra Furmaneţ 1, Anastasia Baranovici 1.

Au arbitrat spaniolii Andres Rosendo şi Sergio Rodriguez Estevez, iar delegat EHF a fost Kenan Sivrikaya (Turcia).

Manşa a doua se va disputa pe 19 octombrie, la Lvov.