Liga Campionilor: CSM Bucureşti a învins-o clar pe Metz, la handbal feminin

CSM Bucureşti a învins formaţia franceză Metz Handball în Grupa principală 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM Bucureşti a învins formaţia franceză Metz Handball cu scorul de 32-27 (16-14), duminică, în Sala Polivalentă Ioan Kunst-Ghermănescu din Bucureşti, în Grupa principală 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Vicecampioana României a făcut astfel uitat-o într-o oarecare măsură înfrângerea la scor de săptămâna trecută de la Budapesta, 23-33 cu Ferencvaros.

Prima repriză a fost una destul de echilibrată, campioana Franţei conducând cu 2-0, 3-1 şi 5-4, dar la pauză CSM Bucureşti a intrat în avantaj, 16-14, după ce a avut şi trei goluri, 12-9.

CSM Bucureşti s-a desprins clar în partea secundă, la şase goluri, 21-15, apoi Metz a avut o revenire la 26-20 pentru echipa antrenată de Adrian Vasile, marcând de trei ori la rând (26-23). Tigroaicele au controlat finalul şi au reuşit să se impună la o diferenţă de cinci goluri, 32-27.

Cristina Neagu a fost cea mai bună jucătoare de pe teren, cu 14 goluri marcate. Pentru CSMB au mai înscris Andrea Lekic 6 goluri, Crina Pintea 4, Elizabeth Omoregie 3, Itana Grbic 2, Iulia Curea 1, Andrea Klikovac 1, Dragana Cvijic 1.

Pentru Metz au punctat Marie Helene Sajka 7 goluri, Jurswailly Luciano 4, Astride Ngouan 3, Orlane Kanor 3, Laura Flippes 3, Grace Zaadi Deuna 2, Olga Peredrîi 2, Louise Katharina Burgaard 2, Marion Maubon 1.

Au arbitrat Jelena Mitrovic şi Andjelina Kazanegra, ambele din Muntenegru, iar delegat EHF a fost austriacul Gerhard Reisinger.

Sâmbătă, Rostov pe Dona dispus de Vipers Kristiansand cu 33-26, iar duminică mai are loc partida Team Esbjerg - FTC-Rail Cargo Hungaria.

În clasament, Metz ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Rostov, 7 puncte, Team Esbjerg, 6 puncte, Vipers, 5 puncte, CSM Bucurelti, 5 puncte, FTC-Rail Cargo Hungaria, 3 puncte. Primele patru clasate se califică în sferturile de finală.

În următoarea etapă vor avea loc meciurile Vipers Kristiansand - CSM Bucureşti, FTC-Rail Cargo Hungaria - Rostov pe Don, ambele pe 8 februarie, şi Metz Handball - Team Esbjerg, pe 9 februarie.