Handbal feminin. SCM Rm.Vâlcea a debutat cu o victorie clară în grupele principale ale Ligii Campionilor

SCM Râmnicu Vâlcea a învins categoric echipa slovenă RK Krim Mercator Ljubljana, cu scorul de 31-16 (14-8), sâmbătă, în Sala Sporturilor Traian, în meciul său de debut în Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României a reuşit cea mai clară victorie a sa în Liga Campionilor, după ce în prima fază a grupelor a obţinut un singur succes.

Începutul de meci a fost greoi, iar Krim a condus cu 2-0 şi 3-2. Au urmat patru goluri la rând (6-3) reuşite de formaţia antrenată de Florentin Pera şi gazdele nu au mai cedat iniţiativa. Diferenţa de pe tabelă a crescut constant, iar la pauză echipa vâlceană avea şase goluri în plus, 14-8.

SCM a făcut şi o repriză secundă la fel de bună şi a încheiat cu o victorie al 15 goluri (31-16), fără să primească gol în ultimele şapte minute (patru înscrise).

Irina Glibko a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor, cu 9 goluri. Au mai înscris Marta Lopez Herrero 4 goluri, Mireya Gonzalez Alvarez 4, Asma Elghaoui 4, Alicia Fernandez Fraga 3, Mădălina Zamfirescu 2, Samara Da Silva Vieira 1, Ann Grete Osterballe Norgaard 1, Daniela Marin 1, Kristina Liscevic 1, Raluca Băcăoanu 1.

Evoluţii foarte bune au avut şi portarii Marta Batinovic şi Diana Ciucă, în absenţa Yulyiei Dumanska, accidentată.

Pentru Krim au marcat Harma van Kreij 5 goluri, Nina Zulic 3, Iulia Snopova 3, Natasa Ljepoja 2, Marianna Rebicova 1, Polona Baric 1, Hana Vucko 1.

Meciul a fost arbitrat de ungurii Peter Horvath şi Balazs Marton, iar delegat EHF a fost nord-macedoneanul Marjan Nacevski.

Tot sâmbătă are loc şi partida Buducnost Podgorica - IK Savehof, iar duminică se joacă meciul Gyori Audi ETO KC - Brest Bretagne Handball.

În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, 8 puncte, urmată de Brest Bretagne Handball, 8 puncte, Buducnost, 4 puncte, SCM Râmnicu Vâlcea, 2 puncte (-6), IK Savehof, 2 puncte (-23), RK Krim Mercator, 2 puncte (-30). Primele patru clasate se califică în sferturile de finală.

Etapa următoare va programa meciurile Gyori Audi ETO KC - Buducnost (1 februarie), RK Krim Mercator - Brest Bretagne Handball şi IK Savehof - SCM Râmnicu Vâlcea (ambele pe 2 februarie).