Handbal feminin Liga Campionilor. Rezultat CSM Bucureşti-SC BBM Bietigheim

Cristina Neagu. foto: CSM Bucuresti @CSMBOfficial - FB

Cu Cristina Neagu, accidentată săptămâna aceasta, CSM Bucureşti a întâlnit echipa germană SC BBM Bietigheim, pe care a învins-o cu scorul de 32-22 (14-10), duminică, la Ludwigsburg, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Meciul a fost echilibrat timp de 23 de minute (10-10), dar tigroaicele au înclinat balanţa pe finalul primei reprize, reuşind patru goluri consecutive.

CSM şi-a păstrat evoluţia bună şi în debutul reprizei secunde, diferenţa ajungând la opt goluri, 19-11. A urmat apoi o cădere pe măsură, cu cinci goluri la rând pentru echipa germană (16-19). Fiecare echipă a mai marcat câte o dată, după care CSM Bucureşti a dominat clar jocul, desprinzându-se la 12 goluri, 29-17. Echipa pregătită de Adrian Vasile s-a impus în cele din urmă cu 32-22.

Pentru CSM au înscris Elizabeth Omoregie 7 goluri, Carmen Martin Berenguer 7, Dragana Cvijic 4, Barbara Lazovic 3, Martine Smeets 3, Siraba Dembele Pavlovic 2, Alexandrina Cabral Barbosa 2, Crina Pintea 2, Laura Moisă 1, Bianca Bazaliu 1.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Luisa Schulze 6, Nele Reimer 4, Kim Naidzinavicius 3, Antje Lauenroth 3, Xenia Smits 2, Trine Jensen Ostergaard 2, Anna Loerper 1, Kim Braun 1.

Au arbitrat belgienii Stephen Martens şi Yves Schols, iar delegat EHF a fost austriacul Gerhard Reisinger, transmite Agerpres.

În aceeaşi grupă, sâmbătă, Metz Handball a învins-o pe Team Esbjerg cu 31-29, iar FTC-Rail Cargo Hungaria a întrecut-o pe RK Krim Mercator Lujubljana cu 32-25. Meciul Rostov pe Don - Vipers Kristiansand a fost amânat.

În clasament, pe primul loc a urcat CSM Bucureşti, cu 8 puncte (5 jocuri), urmată de Vipers Kristiansand, 7 p (4 j), Rostov pe Don, 7 p (4 j), Metz Handball, 6 p (5 j), FTC-Rail Cargo Hungaria, 4 p (4 j), Team Esbjerg, 3 p (5 j), RK Krim Mercator, 3 p (5 j), SG BBM Bietigheim, 0 p (6 j).

Echipa bucureşteană va juca următorul meci pe 7 noiembrie, la Ljubljana, cu echipa locală Krim Mercator.