EURO 2020. Rezultate, clasamente şi program

Foto: pixabay.com
Foto: pixabay.com

Iată care este clasamentul actual de la EURO 2020. 

Danemarca şi Italia sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale EURO 2020 la fotbal, scrie Agerpres.

OPTIMI DE FINALĂ

Sâmbătă 26 iunie
Ţara Galilor - Danemarca 0-4 (0-1), la Amsterdam
Au marcat: Kasper Dolberg (27, 48), Joakim Maehle (89), Martin Braithwaite (90+6).

Italia - Austria 2-1 (0-0, 0-0), după prelungiri, la Londra
Au marcat: Federico Chiesa (95), Matteo Pessina (105), respectiv Sasa Kalajdzic (114).

Duminică 27 iunie
Olanda - Cehia (19:00, Budapesta)
Belgia - Portugalia (22:00, Sevilla)

Luni 28 iunie
Croaţia - Spania (19:00, Copenhaga)
Franţa - Elveţia (22:00, Bucureşti)

Marţi 29 iunie
7: Anglia - Germania (19:00, Londra)
8: Suedia - Ucraina (22:00, Glasgow)

SFERTURI DE FINALĂ
Vineri 2 iulie
sfert 1: Franţa/Elveţia - Croaţia/Spania (19:00, St Petersburg)
sfert 2: Belgia/Portugalia - Italia (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie
sfert 3: Olanda/Cehia - Danemarca (19:00, Baku)
sfert 4: Suedia/Ucraina - Anglia/Germania (22:00, Roma)

SEMIFINALE
Marţi 6 iulie
semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 - câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri 7 iulie
semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 - câştigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

Finala
Duminică 11 iulie
câştigătoarea semifinalei 1 - câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra)


Rezultatele din grupe:

GRUPA A

Vineri 11 iunie
Turcia - Italia 0-3 (0-0), la Roma
Au marcat: Merih Demiral (53, autogol), Ciro Immobile (66), Lorenzo Insigne (79).

Sâmbătă 12 iunie
Ţara Galilor - Elveţia 1-1 (0-0), la Baku
Au marcat: Kieffer Moore (74), respectiv Breel Embolo (49).

Miercuri 16 iunie
Turcia - Ţara Galilor 0-2 (0-1), la Baku
Au marcat: Aaron Ramsey (43), Connor Roberts (90+5).
Gareth Bale (Ţara Galilor) a ratat un penalty în min. 61 (şut peste poartă).

Italia - Elveţia 3-0 (1-0), la Roma
Au marcat: Manuel Locatelli (26, 52), Ciro Immobile (89).

Duminică 20 iunie
Italia - Ţara Galilor 1-0 (1-0), la Roma
A marcat: Matteo Pessina (39).
Cartonaş roşu: Ethan Ampadu (Ţara Galilor, 55).

Elveţia - Turcia 3-1 (2-0), la Baku
Au marcat: Haris Seferovic (6), Xherdan Shaqiri (26, 68), respectiv Irfan Can Kahveci (62).

Clasament final
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Italia 3 3 0 0 6-1 9
2 Ţara Galilor 3 1 1 1 3-2 4
3 Elveţia 3 1 1 1 4-5 4
4 Turcia 3 0 0 3 1-8 0

GRUPA B

Sâmbătă 12 iunie
Danemarca - Finlanda 0-1 (0-0), la Copenhaga
A marcat: Joel Pohjanpalo (60).
Pierre-Emile Hoejbjerg (Danemarca) a ratat un penalty în min. 74 (a apărat Lukas Hradecky).

Belgia - Rusia 3-0 (2-0), la Sankt Petersburg
Au marcat: Romelu Lukaku (10, 88), Thomas Meunier (34).

Miercuri 16 iunie
Finlanda - Rusia 0-1 (0-1), la Sankt Petersburg
A marcat: Aleksei Miranciuk (45+2).

Joi 17 iunie
Danemarca - Belgia 1-2 (1-0), la Copenhaga
Au marcat: Yussuf Poulsen (2), respectiv Thorgan Hazard (55), Kevin De Bruyne (70).

Luni 21 iunie
Rusia - Danemarca 1-4 (0-1), la Copenhaga
Au marcat: Artem Dziuba (70 - penalty), respectiv Mikkel Damsgaard (38), Yussuf Poulsen (59), Andreas Christensen (79), Joakim Maehle (82).

Finlanda - Belgia 0-2 (0-0), la Sankt Petersburg
Au marcat: Lukas Hradecky (74, autogol), Romelu Lukaku (81).

Clasament final
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Belgia 3 3 0 0 7-1 9
2 Danemarca 3 1 0 2 5-4 3
3 Finlanda 3 1 0 2 1-3 3
4 Rusia 3 1 0 2 2-7 3

GRUPA C

Duminică 13 iunie
Austria - Macedonia de Nord 3-1 (1-1), la Bucureşti
Au marcat: Stefan Lainer (18), Michael Gregoritsch (78), Marko Arnautovic (89), respectiv Goran Pandev (28).

Olanda - Ucraina 3-2 (0-0), la Amsterdam
Au marcat: Georginio Wijnaldum (52), Wout Weghorst (59), Denzel Dumfries (85), respectiv Andrei Iarmolenko (75), Roman Iaremciuk (79).

Joi 17 iunie
Ucraina - Macedonia de Nord 2-1 (2-0), la Bucureşti
Au marcat: Andrei Iarmolenko (29), Roman Iaremciuk (34), respectiv Ezgjan Alioski (57).
Ezgjan Alioski a ratat un penalty în min. 57 (a apărat Gheorghi Buşcean).
Ruslan Malinovski (Ucraina) a ratat un penalty în min. 84 (a apărat Stole Dimitrievski).

Olanda - Austria 2-0 (1-0), la Amsterdam
Au marcat: Memphis Depay (11 - penalty), Denzel Dumfries (67).

Luni 21 iunie
Macedonia de Nord - Olanda 0-3 (0-1), la Amsterdam
Au marcat: Memphis Depay (24), Georginio Wijnaldum (51, 58)

Ucraina - Austria 0-1 (0-1), la Bucureşti
A marcat: Christoph Baumgartner (21).

Clasament final
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Olanda 3 3 0 0 8-2 9
2 Austria 3 2 0 1 4-3 6
3 Ucraina 3 1 0 2 4-5 3
4 Macedonia de Nord 3 0 0 3 2-8 0

GRUPA D

Duminică 13 iunie
Anglia - Croaţia 1-0 (0-0), la Londra
A marcat: Raheem Sterling (57)

Luni 14 iunie
Scoţia - Cehia 0-2 (0-1), la Glasgow
A marcat: Patrik Schick (42, 52).

Vineri 18 iunie
Croaţia - Cehia 1-1 (0-1), la Glasgow
Au marcat: Ivan Perisic (47), respectiv Patrik Schick (37 - penalty).

Anglia - Scoţia 0-0, la Londra

Marţi 22 iunie
Cehia - Anglia 0-1 (0-1), la Londra
A marcat: Raheem Sterling (12).

Croaţia - Scoţia 3-1 (1-1), la Glasgow
Au marcat: Nikola Vlasic (17), Luka Modric (62), Ivan Perisic (77), respectiv Callum McGregor (42).

Clasament final
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Anglia 3 2 1 0 2-0 7
2 Croaţia 3 1 1 1 4-3 4
3 Cehia 3 1 1 1 3-2 4
4 Scoţia 3 0 1 2 1-5 1

Primele două clasate din cele şase grupe se califică în optimile de finală, alături de cele mai bune patru echipe de pe locurile trei.

GRUPA E

Luni 14 iunie
Polonia - Slovacia 1-2 (0-1), la Sankt Petersburg
Au marcat: Karol Linetty (46), respectiv Wojciech Szczesny (18, autogol), Milan Skriniar (69).

Spania - Suedia 0-0, la Sevilla

Vineri 18 iunie
Suedia - Slovacia 1-0 (0-0), la Sankt Petersburg
A marcat: Emil Forsberg (76 - penalty).

Sâmbătă 19 mai
Spania - Polonia 1-1 (1-0), la Sevilla
Au marcat: Alvaro Morata (26), respectiv Robert Lewandowski (54).
Gerard Moreno (Spania) a ratat un penalty în min. 57 (bară).

Miercuri 23 iunie
Slovacia - Spania 0-5 (0-2), la Sevilla
Au marcat: Martin Dubravka (autogol, 30), Aymeric Laporte (45+3), Pablo Sarabia (56), Ferran Torres (67), Juraj Kucka (71, autogol).
Alvaro Morata (Spania) a ratat un penalty în min. 12 (a apărat Martin Dubravka).

Suedia - Polonia 3-2 (1-0), la Sankt Petersburg
Au marcat: Emil Forsberg (2, 59), Viktor Claesson (90+4), respectiv Robert Lewandowski (61, 84).

Clasament final
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Suedia 3 2 1 0 4-2 7
2 Spania 3 1 2 0 6-1 5
3 Slovacia 3 1 0 2 2-7 3
4 Polonia 3 0 1 2 4-6 1

GRUPA F

Marţi 15 iunie
Ungaria - Portugalia 0-3 (0-0), la Budapesta
Au marcat: Raphael Guerreiro (84), Cristiano Ronaldo (87 - penalty, 90+2).

Franţa - Germania 1-0 (1-0), la Munchen
A marcat: Mats Hummels (20, autogol).

Sâmbătă 19 iunie
Ungaria - Franţa 1-1 (1-0), la Budapesta
Au marcat: Attila Fiola (45+2), respectiv Antoine Griezmann (66).

Portugalia - Germania 2-4 (1-2), la Munchen
Au marcat: Cristiano Ronaldo (15), Diogo Jota (67), respectiv Ruben Dias (35, autogol), Raphael Guerreiro (39, autogol), Kai Havertz (51), Robin Gosens (61).

Miercuri 23 iunie
Germania - Ungaria 2-2 (0-1), la Munchen
Au marcat: Kai Havertz (66), Leon Goretzka (84), respectiv Adam Szalai (11), Andras Schaefer (68).

Portugalia - Franţa 2-2 (1-1), la Budapesta
Au marcat: Cristiano Ronaldo (31 - penalty, 60 - penalty), respectiv Karim Benzema (45+2 - penalty, 46).

Clasament final

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Franţa 3 1 2 0 4-3 5
2 Germania 3 1 1 1 6-5 4
3 Portugalia 3 1 1 1 7-6 4
4 Ungaria 3 0 2 1 3-6 2

Primele două clasate din cele şase grupe se califică în optimile de finală, alături de cele mai bune patru echipe de pe locurile trei.

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

Ultimele materiale video - DCNewsTV.ro

Te-ar putea interesa

Get it on App Store Get it on Google Play




Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2021 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: publicitate@dcnews.ro


cloudnxt2
YesMy