Corona Braşov, victorie la cinci goluri cu Bera Bera, în Cupa EHF

CSM Corona Braşov a învins echipa spaniolă Super Amara Bera Bera, cu scorul de 35-30 (16-15), sâmbătă, pe teren propriu, în prima manşă din turul al doilea al Cupei EHF la handbal feminin.

Corona a condus în prima repriză şi la cinci goluri (12-7), dar la pauză diferenţa a fost minimă, 16-15.

În partea secundă, formaţia de sub Tâmpa a reuşit să se desprindă din nou pe tabelă, 22-17, şi chiar a condus la şapte goluri, 27-20 (42), 31-24 (49), dar ibericele s-au apropiat la trei lungimi, 33-30 (55), Corona câştigând în cele din urmă cu 35-30.

Pentru Corona au marcat Sorina Tîrcă 9 goluri, Ivona Pavicevic 7, Marinela Neagu 5, Cristina Laslo 4, Georgiana Ciuciulete 4, Daria Bucur 2, Eliza Buceschi 2, Bianca Bazaliu 1, Ana Maria Lopătaru 1.

Golurile echipei spaniole au fost înscrise de Adriana Cardoso de Castro 7, Mariane Cristina Oliveira Fernandes 4, Maitane Extreberria Martinez 4, Elisabet Cesareo Romero 4, Emma Boada Coronado 3, Sara Gil de la Vega 3, Esther Arrojeria Arantzazistroke 2, Nekane Teres Rodanes 2, Mirene Moreno Fernandez 1.

Partida a fost arbitrată de letonii Vadims Jaskins şi Eduards Zabko, iar delegat EHF a fost grecul Panagiotis Antonopoulos.

Manşa secundă se va juca pe 19 octombrie, la San Sebastian.