Bayern Munchen, din nou pe podium

Bayern Munchen a reușit să ajungă iar pe podiumul campionatului german după o victorie clară împotriva echipei Wolfsburg.

Campioana en titre din Bundesliga, Bayern Munchen, a reuşit să treacă sâmbătă seara, în deplasare, de Wolfsburg, cu 3-1 (1-0), în etapa a 8-a, şi a revenit pe podiumul primei ligi valorice din Germania.

Atacantul polonez Robert Lewandowski a marcat primele două goluri ale bavarezilor în minutele 30 şi 48, pentru ca James Rodriguez să reuşească golul trei în minutul 72. Gazdele au punctat prin Wout Weghorst în minutul 63.

Stuttgart, parcurs fără probeleme

Bayern a încheiat meciul în zece oameni după ce Arjen Robben a văzut cartonaşul roşu în minutul 57.

Liderul la zi, Borussia Dortmund, nu a avut nicio problemă la Stuttgart, în faţa lui VfB, învingând cu 4-0. Jadon Sancho (3), Marco Reus (23), Paco Alcacer (25) şi Max Philipp (85) au fost autorii golurilor oaspeţilor.