DCNews Lifestyle Magazin Nou tip de CANCER, provocat de implanturile mamare

Nou tip de CANCER, provocat de implanturile mamare

Experți de la Institutul Național al Cancerului din Franța menționează, într-un document din 4 martie, o nouă boală, numită limfom anaplastic cu celule mari asociat unui implant mamar (limfom AGC-AIM).

Prima victimă: O persoană din 18 diagnosticate a murit

Maladia a fost depistată prima dată în 2011. Numărul cazurilor au crescut apoi vertiginos. \"Urmărim cu foarte mare atenție această problemă a protezelor mamare\", a declarat directorul general adjunct al Agenției Naționale pentru Securitatea Medicamentelor din Franța, François Hebert, precizând că s-au înregistrat \"un caz în 2011, două în 2012, patru în 2013 și 11 în 2014\" și că \"o persoană a murit\", citează Agerpres

\"Pentru început, s-a luat decizia ca femeile care își pun asemenea implanturi să fie obligatoriu avertizate în legătură cu acest nou risc, chiar dacă nu este mare\", a menționat el. 

În Franța, 400.000 de femei au implanturi mamare. 83% dintre ele au luat decizia din motive estetice și 17% ca urmare a unei chirurgii de reconstrucție a sânului.

Știri similare din categoria Magazin Vezi toate articolele