AHC Dobrogea Sud - CSM Bucureşti, rezultat final

Handbal
Handbal

Campioana sezonului regulat al Ligii Naţionale de handbal masculin, AHC Dobrogea Sud, a învins-o pe CSM Bucureşti cu scorul de 28-23 (10-12), miercuri, la Constanţa, într-un meci din etapa a doua a fazei play-off.

Tigrii au făcut o primă repriză foarte bună, dar echipa de la malul Mării a reuşit să întoarcă soarta partidei după pauză. Nikolic, cu 5 goluri, Nistor, Kevic, Cikovani, cu câte 4 goluri, s-au remarcat de la constănţeni, iar cei mai buni de la bucureşteni au fost Selicani Teixeira, 6 goluri, şi Sajad Esteki, 5 goluri.

SCM Politehnica Timişoara a dispus de AHC Dunărea Călăraşi cu 31-26 (14-12), condusă de Marjanovic, 10 goluri, Dragas, 7 goluri, şi Orbovic, 5 goluri. În alt meci din play-off, vicecampioana CSA Steaua Bucureşti a învins-o în deplasare pe CSM Focşani 2007 cu 25-20 (9-9). Humet a marcat 7 goluri pentru Steaua. În Seria A, conduce AHC Dobrogea Sud, cu 12 puncte, urmată de CSM Bucureşti, 7 puncte, SCM Politehnica Timişoara, 3 puncte, AHC Dunărea Călăraşi, 2 puncte.

Înaintea meciului Dinamo - Potaissa, în Seria B conduce CS Dinamo Bucureşti, 9 puncte, urmată de AHC Potaissa Turda, 7 puncte, CSA Steaua, 5 puncte, CSM Focşani 2007, 0 puncte. În play-out s-au înregistrat rezultatele: CS Universitatea Cluj - CS HC Buzău 16-31 (7-16) CSM Bacău - CSM Făgăraş 23-19 (11-8) CS Minaur Baia Mare - CSU din Suceava 29-29 (13-14) CS Minaur Baia Mare e prima, cu 9 puncte, urmată de CSM Bacău, 7 puncte, CSM Făgăraş, 6 puncte, etc.