Malawi, antrenată de românul Mario Marinică, înfrântă în optimile Cupei Africii pe Naţiuni

Fotografie creată de RODNAE Productions, de la Pexels

Naţionala statului Malawi, antrenată de românul Mario Marinică, a fost înfrântă în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni de Maroc, cu 2-1.

Selecţionata Marocului s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal, după ce a învins cu scorul de 2-1 (1-1) echipa Malawi, antrenată de românul Mario Marinică, marţi seara, la Yaounde, în optimile de finală ale competiţiei găzduite de Camerun.

Malawi, care a reuşit în premieră să treacă de faza grupelor la cea de-a treia sa participare la un turneu final continental, a deschis scorul destul de repede, prin Gabadinho Mhango (7), cu un şut de la peste 30 de metri.

Evoluţia de senzaţie a portarului Charles Thom i-a împiedicat pe leii din Atlas să egaleze până în finalul primei reprize, când Youssef En-Nesyri a înscris (45+2). Golul victoriei Marocului a fost realizat de Achraf Hakimi (70), din lovitură liberă, la fel cum reuşise şi cu Gabonul, pe acelaşi stadion, scrie Agerpres.

De remarcat că Malawi evolua în zece jucători în momentul egalării sale, deoarece Micium Mhone primea îngrijiri medicale pe marginea terenului.

Maroc va juca cu Egipt sau Coasta de Fildeş în sferturi

Echipa pregătită de bosniacul Vahid Halilhodzic şi-a creat numeroase ocazii de gol, 14 doar în prima repriză, transmite AFP.

În sferturile de finală, Marocul va înfrunta câştigătoarea dintre Cote d'Ivoire şi Egipt.

Echipa Marocului a câştigat singurul său trofeu în Cupa Africii pe Naţiuni în 1976, iar în 2004 a jucat finala.

Maroc - Malawi 2-1 (1-1)
Au marcat: Youssef En-Nesyri (45+2), Achraf Hakimi (70), respectiv Frank Mhango (7).
Yaounde, Stade Omnisport Ahmadou Ahidjo: 9.742 spectatori

Au evoluat echipele:
Maroc: Bounou - Hakimi, Aguerd, Saiss (căpitan), Masina - Louza (Barkok, 80), Amallah, S. Amrabat, Boufal (Munir El Haddadi, 81) - En-Nesyri (Aboukhlal, 88), El Kaabi (Ryan Mmaee, 53). Selecţioner: Vahid Halilhodzic.
Malawi: Thom - Sanudi (Davie, 79), Chaziya, Dennis Chembezi, Chirwa - Mhone (Gerald Phiri, 45+4), John Banda (căpitan), Idana (Ngalande, 80), Madinga (Fodya, 78) - Muyaba (Mbulu, 46), Mhango. Selecţioner: Mario Marinică.

Arbitru: Pacifique Ndabihawenimana (Burundi).