LIVETEXT: Athletic Bilbao - Dinamo, Europa League, rezultat

Final de partidă. REZULTAT: Athletic Bilbao 3-0 Dinamo București.

Min. 80 - Schimbare Bilbao: Iese Benat, intră Inaki Williams, vedeta bascilor.

2.000 de fani dinamoviști sunt prezenți la meci.

Min. 69 -  Iese Raul Garcia și intră San Jose.

Min. 67 - Schimbare Dinamo: Iese Nemec, intră Albin.

Min. 63 - Costache este avertizat pentru o intrare la Muniain.

Min. 54 - Contra face prima schimbare. Iese Hanca, intră Costache

Min. 50 - Hanca trimite o centrare-șutată, fără nicio emoție pentru Herrerin. Dinamo încearcă să marcheze golul care să o readucă în cărțile calificării.

A început repriza secundă.

Finalul primei reprize. Bilbao 2-0 Dinamo la pauză, după dubla lui Garcia.

Min. 36 - Katsikas vede cartonașul galben pentru o intrare dură la Raul Garcia

Min. 28 - 2-0 pentru gazde. Benat trimite o diagonală pentru Raul Garcia, iar veteranul lui Athletic înscrie.

Min. 24 - Garcia înscrie. 1-0 pentru Bilbao. De Marcos trimite în fața porții după un corner, Raul Garcia scapă din marcaj și înscrie.

Min. 15 - Dinamoviștii cer penalty după un duel în careu între Nemec și Susaeta, însă jocul este lăsat să continue.

Min. 13 - Salomao centrează pentru Rivaldinho, însă lovitura de cap a acestuia este reținută de către portarul celor de la Bilbao.

Min. 11 -  Bilbao marchează, însă golul este anulat după un offside clar. Aduriz este cel care trimisese mingea în poarta dinamoviștilor.

În primele 8 minute, dinamoviștii au stat excelent în teren și nu le-au permis adversarilor să amenințe cu adevărat poarta lui Penedo.

A început meciul.

Echipe de start:

Athletic Bilbao: Herrerin - De Marcos, Etxeita, Laporte, Balenziaga - Vesga, Benat - Susaeta,  Raul Garcia, Munian - Aduriz
Rezerve: Arrizabalaga - Bóveda, San José, Iñaki Williams, Lekue, Merino, Aketxe

Dinamo: Penedo - Romera, Katiskas, Nedelcearu, St. Filip - Nascimento, Mahlangu - Hanca, Rivaldinho, Salomao - Nemec
Rezerve: Brănescu - Buzuladzici, Albin, Anton, Costache, Marici, Bumba

Știrea inițială

După ce în tur formația antrenată de Cosmin Contra a terminat la egalitate (1-1) împotriva mult mai titratei Athletic Bilbao, dinamoviștii se deplasează în Spania pentru manșa retură.

Dinamo a avut ghinion la tragerea la sorți. A dat peste una dintre cele mai puternice echipe ale Spaniei. Plecată ca mare favorită, Bilbao nu a reușit să se impună la București, cu toate că începuse mult mai bine partida.

Laporte (minutul 21) a deschis scorul pentru basci după un corner, iar meciul părea că se îndreaptă spre o calificare a lui Bilbao încă de la București, de pe Arena Națională. Totuși, în repriza secundă ”câinii” antrenați de Cosmin Contra au revenit extraordinar, iar Rivaldinho a marcat după un șut fabulos de la mare distanță (minutul 54), imediat după pauză. Mai mult, dinamoviștii au presat forțând pe final chiar victoria.

Returul se anunță unul aroape imposibil. Pentru a se califica în play-off, Dinamo e nevoită să învingă la Bilbo, sau să scoată un egal de la 2 în sus, în condițiile în care, în sezonul precedent, doar Real Madrid și Barcelona au reușit să se impună pe terenul bascilor.

2.000 de suporteri o vor încuraja frenetic pe Dinamo, pe San Mames, în fața unui stadion arhiplin de 53.000 de locuri. Patronul Negoiță a promit și o primă în cazul unei calificări miraculoase.

Opt ani au trecut de la "Minunea de la Liberec", când Dinamo a reușit să întoarcă un rezultat de 0-3, fiind ultima participare în grupele Europa League. Azi, ”câinii” conduși de Contra vor încerca ”Minunea de la Bilbao”, în fața unei echipe mult mai valoroase.

ECHIPELE PROBABILE

Athletic Bilbao (4-2-3-1): Herrerin - De Marcos, Laporte, Etxeita, Balenziaga - Etxebarria, R. Garcia, Vesga - Susaeta, Aduriz, Muniain. Antrenor: Jose Angel Ziganda.

Dinamo (4-2-3-1): Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, St. Filip - Mahlangu, Anton - Hanca, Rivaldinho, Salomao - Nemec. Antrenor: Cosmin Contra.