LIVETEXT: Milan - Universitatea Craiova, Europa League, rezultat

Misiune imposibilă pentru Universitatea Craiova.

LIVETEXT:

Final de partidă. REZULTAT: AC Milan 2-0 CSU Craiova.

Min 85 - Bărbuț avansează foarte bine, însă nu-l poate învinge pe Donnarumma. Portarul Milanului s-a opus foarte bine la șutul din unghi al fostului jucător al Timișoarei.

Min 65 - Mihai Roman a intrat în locul lui Alexandru Mitriță.

Min 64 - Donnarumma reține fără probleme șutul lui Dimitrov, din unghi.

Min 63 - Donnarumma respinge în corner șutul lui Gustavo, din lovitură liberă.

Min. 51 - Milan își dulbează avantajul. Cutrone înscrie pentru 2-0.

A început repriza secundă.

Pauză pe San Siro. Milan conduce cu 1-0 după reușita lui Bonaventura din startul primei reprize.

Min 43 - Calancea respinge în față mingea șutată de Suso, iar apoi Conti trimite pe lângă poartă

Min. 20 -  Ocazie uriașă ratată de Mitriță. La fel ca la Severin, el a rămas singur cu Donnarumma, dar portarul Milanului a salvat din nou.

Min. 15 - Craiova are o primă acțiune importantă. Gustavo șutează de la marginea careului, în blocajul advers.

67.000 de spectatori asistă la meciul de pe San Siro.

Min. 9 - GOOL Milan. Bonaventura marchează pentru gazde.

A ÎNCEPUT MECIUL.

Echipele de start:

AC Milan: Donnarumma - Conti, Zapata, Musacchio, Rodriguez - Kessie, Bonaventura, Locatelli - Niang, Suso, Cutrone
Rezerve: Storari, Calabria, Silva, Calhanoglu, Borini, Gomez, Montolivo
Antrenor: Vincenzo Montella

CS U Craiova: Calancea - Dimitrov, Spahija, Kelici, Ferreira - Rossi, Zlatinski, Bancu - Vagenin, Băluță, Mitriță
Rezerve: Mitrovici, Briceag, Screciu, Mateiu, M.Roman, Bărbuț, Barthe
Antrenor: Devis Mangia

Revenită în Europa după o foarte lungă pauză, oltenii au dat peste cel mai dificil adversar posibil, multipla campioană, AC Milan.

Partidă extrem de dificilă pentru olteni. Craiova dă piept în turul III preliminar cu una din forțele Europei. În manșa tur, la Severin, Universitatea a ținut piept Milanului reușind un joc bun, cu toate că a fost nevoită să se declare învinsă.

Milan a câștigat după golul marcat de fundașul Rodriguez în minutul 44, chiar înainte de pauză.

Oltenii au o misiune imposibilă în Milano, pe San Siro, un stadion ce se anunță arhiplin. Dacă în ceea ce privește calificarea, aceasta nu rămâne decât un vis, jucătorii Craiovei promit că vor face tot posibilul să iasă de pe teren cu capul sus.

AC Milan a investit în această perioadă de transferuri nu mai puțin de 180 de milioane de euro.