Juventus - AS Roma. Mourinho scapă neînvins în derby

Roma o învinge pe Juventus, în Serie A. Formația lui Mourinho s-a impus cu 1-0

Juventus Torino a remizat pe teren propriu cu AS Roma, scor 1-1, sâmbătă, în etapa a 3-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Juventus a dominat prima repriză şi a condus după golul lui Dusan Vlahovic din minutul 2.

AS Roma, mai bună în actul secund, a egalat graţie lui Tammy Abraham (69).

AS Roma, antrenată de portughezul Jose Mourinho și deţinătoarea Europa Conference League, este pe poziţia a treia a clasamentului, cu 7 puncte, câte au şi primele două clasate, Lazio Roma şi Torino FC. Juventus, cu 5 puncte, ocupă locul 6.

Pe locul 4 este Napoli, cu 6 puncte după două jocuri. Inter Milano, cu 6 puncte după trei jocuri, este pe locul 5.

Tot sâmbătă, Cremonese, cu Ionuţ Radu între buturi, a fost învinsă cu 2-1 acasă de Torino FC. Vlad Chiricheş, fundaşul gazdelor, a fost indisponibil pentru acest meci din cauza unei lombalgii.

Rezultate

Vineri:

Monza - Udinese 1-2 Au marcat: Colpani (32), respectiv Beto (36), Udogie (77)

Lazio Roma - Inter Milano 3-1 Au marcat: Anderson (40), Alberto (75), Pedro (86), respectiv Lautaro Martinez (51)

Sâmbătă:

Juventus Torino - AS Roma 1-1 Au marcat: Vlahovic (2), respectiv Abraham (69) Cremonese - Torino FC 1-2 Au marcat: Sernicola (80), respectiv Bianchetti (17 - autogol), Radonjic (65)

Sâmbătă mai au loc meciurile AC Milan - Bologna şi Spezia - Sassuolo. Celelalte partide ale etapei se dispută duminică. Cremonese, fără niciun punct după trei jocuri, este pe locul 19, penultimul.

Liverpool a învins-o sâmbătă cu 9-0 pe nou-promovata Bournemouth, pe teren propriu, şi a egalat cea mai clară victorie din istoria Premier League. Golurile acestui meci din etapa a 4-a au fost înscrise de Luis Diaz (minutele 3 şi 85), Harvey Elliott (6), Trent Alexander-Arnold (28), Roberto Firmino (31, 62), Virgil van Dijk (45), Chris Mepham (47 - autogol) şi Fabio Carvalho (80).

Liverpool, care a avut un start slab de sezon, a obţinut prima victorie din acest campionat şi a urcat pe locul 8, cu 5 puncte. Tot sâmbătă, campioana Manchester City s-a impus cu 4-2 acasă în faţa lui Crystal Palace, care a condus cu 2-0 la pauză. Trei goluri au fost marcate de atacantul norvegian Erling Haaland, venit în această vară la City.  Vezi articolul aici!

Tragerea la sorţi a grupelor Uefa Champions League a avut loc în această seară. Grupa C este grupa morţii, considerată cea mai grea din cauza numelor mari care se vor înfrunta. FC Barcelona, Bayern Munchen şi Internazzionale Milano vor duce o luptă în trei pentru doar două locuri în optimile competiţiei, astfel că ne putem aştepta la dueluri extrem de spectaculoase.

Real Madrid, campioana en-titre, va juca împotriva lui RB Leipzig, Şahtior Donetk şi Celtic Glasgow, în timp ce bogaţii de la PSG se vor duela cu Juventus Torino. Echipa lui Ianis Hagi, Glasgow Rangers, va juca cu Liverpool, Napoli şi Ajax în grupe.