Fotbal feminin: Anglia şi Italia s-au calificat în optimile Cupei Mondiale din Franţa

Naţionalele de fotbal ale Angliei şi Italiei s-au calificat vineri în optimile de finală ale Cupei Mondiale feminine de fotbal din Franţa. Într-un meci din Grupa D, Anglia a trecut de Argentina cu 1-0 prin golul lui Jodie Taylor din minutul 61.

Învingătoare şi în primul meci din grupă, 2-1 cu Scoţia, Anglia a acumulat 6 puncte şi şi-a asigurat calificarea în optimi de finală. Pe locul 2 în această grupă este Japonia, care a învins vineri Scoţia cu 2-1. Japonia are 4 puncte, Argentina 1 punct, iar Scoţia, 0 puncte. Tot vineri, în Grupa C, Italia a surclasat Jamaica, scor 5-0.

Cristiana Girelli a reuşit un hat-trick, în minutele 12 (penalty), 25 şi 46, iar Aurora Galli a punctat de două ori (71, 81). Italia, care a câştigat şi prima sa întâlnire din grupă, 2-1 cu Australia, are 6 puncte.

Italia este urmată de Brazilia, 3 puncte (golaveraj 5-3), Australia, 3 puncte (golaveraj 4-4), Jamaica, 0 puncte.