Bayern Munchen, instrucție cu Beșiktaș în Champions League

bayern deschidere

Bayern Munchen a zdrobit aseară Beșiktaș, cu scorul de 5-0, profitând de superioritatea numerică de care au beneficiat încă din minutul 16.

Echipa germană Bayern Munchen a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, după ce a surclasat formaţia turcă Beşiktaş Istanbul cu scorul de 5-0, pe teren propriu, în prima manşă din optimi.

Thomas Muller (43, 66), Kingsley Coman (53) şi Robert Lewandowski (79, 88) au marcat golurile, succesul bavarezilor fiind facilitat şi de faptul că Beşiktaş a jucat în inferioritate numerică din minutul 16, când fundaşul croat Domagoj Vida a fost eliminat de arbitrul român Ovidiu Haţegan, pentru fault în postură de ultim apărător la Lewandowski.

Bayern, în plină formă

Bayern a obţinut a 14-a sa victorie consecutivă în toate competiţiile.

Echipa antrenată de Jupp Henyckes a dominat categoric partida, având 13-1 la şuturile pe spaţiul porţii şi o bară.

Manşa secundă se va juca pe 14 martie, la Istanbul.

Echipele de start:

Bayern: Ulreich - Joshua Kimmich, Mats Hummels, Jerome Boateng, David Alaba - Javi Martinez - Thomas Muller, James Rodriguez, Arturo Vidal, Kingsley Coman, Robert Lewandowski. Rezerve: Tom Starke, Rafinha, Niklas Sule, Corentin Tolisso, Franck Ribery, Arjen Robben, Sandro Wagner. Antrenor: Jupp Heynckes.

Beșiktaș: Fabri - Adriano, Domagoj Vida, Pepe, Caner Erkin - Atiba Hutchinson, Gary Medel - Ricardo Quaresma, Anderson Talisca, Ryan Babel - Vagner Love. Rezerve: Tolga Zengin, Gokhan Gonul, Dusko Tosic, Tolgay Arslan, Oguzhan Ozyakup, Jermain Lens, Alvaro Negredo. Antrenor: Senol Gunes.