Barcelona-Eibar. Messi a făcut spectacol

Atacantul argentinian Lionel Messi a marcat patru goluri pentru FC Barcelona în partida câștigată pe teren propriu, cu scorul de 6-1, în fața formației Eibar, marți seara, în cadrul etapei a 5-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Messi a deschis scorul în minutul 21, când a transformat o lovitură de la 11 m, iar apoi a mai punctat de trei ori în repriza secundă (min.59, 62 și 87), ajungând astfel la nouă goluri marcate în primele cinci etape, acesta fiind cel mai prolific început de sezon în Primera Division pentru decarul Barcei.

Celelalte goluri ale catalanilor au fost marcate de brazilianul Paulinho (min.38) și uruguayanul Luis Suarez (min.53), în timp ce spaniolul Sergi Enrich a salvat onoarea oaspeților, în minutul 57.

În vârstă de 30 ani, Lionel Messi a marcat în total 519 goluri în 591 de meciuri oficiale disputate pentru FC Barcelona, la care se adaugă alte 34 de goluri înscrise în partide amicale, relatează Agerpres.