După ce a participat la ședința de Guvern, Traian Băsescu a sosit și la ședința CSM în care se va discuta raportul Comisiei Europene, în care justiția românească a fost criticată.
Președintele a fost așteptat de Florica Bejinaru, președintele CSM, și de vicepreşedintele insituției, Graţiana Isac. De asemenea, la ședință vor participa și ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu şi procurorul general Codruţa Kovesi

