Manchester United, victorie la scor URIAŞ cu Southampton. Umilinţă maximă pentru "Sfinţi"

Sursa: Pixabay

Manchester United a învins-o pe teren propriu pe Southampton cu 9-0, în ultima etapă din Premier League.

Meciul a început cum nu se putea mai prost pentru Southampton, care a rămas în zece oameni încă din minutul doi. Jankewitz a primit direct cartonaşul roşu.

Aaron Wan-Bissaka a marcat primul gol al meciului după 18 minute de joc. În prima repriză au mai înscris Marcus Rashford, Edinson Cavani, dar şi Bednarek, care a marcat în propria poartă.

Marţial şi McTominay au dus scorul la 6-0 în repriza secundă, iar Bruno Fernandes (penalty), din nou Martial şi Daniel James au închis tabela la 9-0.

Dacă Manchester United ar mai fi marcat o dată, ar fi egalat un record vechi de jumătate de secol. În 1956, United a marcat zece goluri în poarta lui Anderlecht.