Europa League. Man. United, Villarreal, AS Roma - victorii. Slavia Praga, echipa lui Stanciu, egal cu Arsenal / Video

Europa League. Man. United, Villarreal, AS Roma - victorii. Slavia Praga, echipa lui Stanciu, egal cu Arsenal / Rezumate video

Manchester United, Villarreal şi AS Roma au obţinut victorii în deplasare, joi seara, în prima manşă a sferturilor de finală ale Europa League la fotbal.

Manchester United a învins-o pe Granada cu 2-0, prin golurile înscrise de Marcus Rashford (31) şi Bruno Fernandes (90 - penalty), după un fault comis de Yan Brice asupra portughezului. Ibericii au avut o bară, prin Yangel Herrera, dar şi United a mai ratat o şansă de gol, prin Bruno Fernandes.

Villarreal a întrecut-o cu 1-0 pe Dinamo Zagreb, prin golul reuşit de Gerard Moreno (44), din penalty. Campioana Croaţiei a marcat prin Mislav Orsic, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

AS Roma s-a impus cu 2-1 la Amsterdam, în faţa lui Ajax. Lăncierii au deschis scorul prin Davy Klaassen (39), după care au ratat un penalty prin Dusan Tadic (a apărat Pau Lopez), în min. 53.

În alt meci, Arsenal şi Slavia Praga au încheiat nedecis, 1-1, la Londra. Tunarii au deschis scorul târziu, prin ivorianul Nicolas Pepe (86), dar campioana Cehiei a egalat în minutele adiţionale prin Tomas Holes (90+4). Mijlocaşul român Nicolae Stanciu a jucat 84 de minute la cehi. Arsenal a avut două bare, prin Willian şi Lacazette.

Rezultate: Ajax Amsterdam - AS Roma 1-2 Au marcat: Davy Klaassen 39, respectiv Lorenzo Pellegrini 57, Roger Ibanez 87. Dusan Tadic (Ajax) a ratat un penalty în min. 53 (a apărat Pau Lopez). Arsenal Londra - Slavia Praga 1-1 Au marcat: Nicolas Pepe 86, respectiv Tomas Holes 90+4. Dinamo Zagreb - Villarreal 0-1 A marcat: Gerard Moreno 44 - penalty. Granada - Manchester United 0-2 Au marcat: Marcus Rashford 31, Bruno Fernandes 90 - penalty. Partidele din manşa secundă vor avea loc pe 15 aprilie.