Universitatea Cluj - CFR Cluj 0-0, în prima semifinală din Cupa României

CFR și Universitatea au reeditat miercuri derby-ul Clujului, în turul semifinalei din Cupa României, iar "șepcile roșii" au irosit o șansă imensă de a lua o opțiune serioasă pentru calificarea în finală.

Deși a jucat aproape tot meciul cu un om în plus, Universitatea nu a reușit să se impună, iar meciul s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

Cu un nou antrenor nou pe bancă, Adrian Falub, "studenţii" puteau da lovitura pe terenul marii rivale. În minutul 8 al partidei, Ene a fost eliminat după ce l-a faultat în careu pe Valentin Lemnaru. Atacantul Universităţii a ratat însă lovitura de pedeapsă, Mincă reuşind să se opună.

Ceppelini a luat la ţintă transversala porţii adverse în minutul 24, după o reluare din lovitură liberă de la marginea careului. În rest, gazdele au izbutit să închidă jocul şi să anuleze orice tentativă de ocazie a "studenţilor", scrie gsp.ro.

Echipele de start:

CFR Cluj: Mincă - Tiago Lopes, Larie, C. Ene, Jakolis - Muniru, Carp - C. Deac, Chanturia, Jazvici - Tade. Rezerve: Amadio, Ad. Păun, Szilard, Negruţ, Kereki, Pîrv, Petruş