Simona Halep- Strycova, Stuttgart. Calificare fără emoții

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul cinci mondial, s-a calificat, fără emoții, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart, dotat cu premii totale de 710.900 dolari, după ce a dispus de Barbora Strycova (Cehia) cu 6-2, 6-3.

Halep (25 ani), a patra favorită a turneului, a încheiat conturile după o oră și 14 minute în fața numărului 17 mondial.

Strycova (31 ani) a început mai bine meciul și a condus cu 2-0, dar apoi Halep și-a găsit ritmul și a reușit șase ghemuri la rând, câștigând primul set cu 6-2. Halep a luat și primele două ghemuri din setul secund, ajungând la opt consecutive. Strycova a revenit în meci și a restabilit egalitatea, 2-2, dar apoi Simona s-a desprins din nou, la 4-2, câștigând setul secund cu 6-3, relatează Agerpres.