Viitorul - FC Hermannstadt, rezultat final în etapa a treia din Liga 1

FC Viitorul a jucat, duminică, cu FC Hermannstadt, în runda a treia din Liga 1.

FC Viitorul a învins-o, duminică, pe FC Hermannstadt, scor 3-2, în runda a treia din Liga 1. După o primă repriză fără goluri marcate, FC Viitorul a deschis scorul în minutul 51, prin Bogdan Țîru, care a înscris în urma unui corner. Brazilianul Eric a dus scorul la 2-0 pentru constănțeni, în minutul 63, după o pasă venită de la Calcan.

FC Hermannstadt a redus din diferență în minutul 75, prin Yazalde, care l-a lobat pe Tordai. Andrei Ciobanu a făcut 3-1 pentru Viitorul, în minutul 80, după o lovitură liberă executată excelent, direct în vinclu. Ionuț Stoica a marcat al doilea gol al lui FC Hermannstadt în minutul 89, cu călcâiul, însă a fost insuficient pentru echipa sa, care a pierdut cu 3-2.

FC Viitorul a ajuns la 9 puncte după primele trei etape și ocupă primul loc. În următoarea etapă, echipa lui Gheorghe Hagi o va întâlni pe Sepsi. De partea cealaltă, FC Hermannstadt rămâne cu 0 puncte și se clasează pe 12. În runda viitoare, sibienii vor primi vizita Universității Craiova.