Valentin Porcişteanu a câştigat Raliul Iaşului

Valentin Porcişteanu a câştigat, sâmbătă, Raliul Iaşului, etapa a şasea a Campionatul Naţional de Raliuri Dunlop.

Echipajul Valentin Porcişteanu/Dan Dobre (Citroen C3 R5) a fost cronometrat cu timpul de 01 h 18 min 09 sec 8/10, potrivit site-ului Federaţiei Române de Automobilism Sportiv, urmat de Dan Gîrtofan/Tudor Mârza (Skoda Fabia R5), la 01 min 25 sec 2/10, podiumul fiind completat de Cătălin Grigoriu/Bogdan Rotaru (Ford Fiesta ST R5), la 06 min 03 sec 2/10, etc.

Campionul en titre, Simone Tempestini (Ford Fiesta R5), a câştigat toate cele cinci probe speciale de sâmbătă, după ce abandonase vineri, dar a putut să reia competiţia şi a încheiat pe 26.

Valentin Porcişteanu şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul general al piloţilor, urmat de Dan Gîrtofan şi campionul en titre Simone Tempestini etc.

Ultimele două etape ale sezonului sunt Transilvania Rally (27-28 septembrie) şi Raliul Braşovului (18-19 octombrie).