Turneu Roma. Wozniacki s-a calificat. Halep, mari emoții

Simona Halep - Taylor Townsend, rezultat Roland Garros – live text

Caroline Wozniacki amenință locul 1 al Simonei Halep. Ea s-a calificat joi seara în sferturile turneului de la Roma.

Caroline Wozniacki (2 WTA) continuă lupta de la distanță cu Simona Halep pentru primul loc în clasamentul WTA. Joi seara, daneza s-a calificat în sferturi la Roma, după o victorie în trei seturi cu Anastasija Sevastova, scor 6-2, 5-7, 6-3.

Deși a condus cu set și break, Wozniacki a avut un meci extrem de complicat în fața letonei de pe locul 20 WTA. Sevastova a întors soarta manșei secunde, s-a impus cu 7-5 și a trimis partida în decisiv.

Meci teoretic ușor pentru Wozniacki

Setul 3 a fost unul echilibrat, decis de un singur break reușit de Wozniacki, care va juca în sferturi cu estona Anett Kontaveit, cea care a eliminat-o în optimi pe Venus Williams, 6-2, 7-6.

Condiția ca Wozniacki să revină pe primul loc este să reușească la Roma un rezultat identic sau mai bun decât cel al Simonei Halep, relatează digisport.ro.