Suedia - Ucraina, REZULTAT FINAL. UCRAINA dă lovitura pe final

Sursa: Pexels

Ucraina şi Suedia se înfruntă în ultimul meci din optimile EURO 2020. Partida este LIVETEXT pe DC NEWS.

Ucraina se califică în sferturi după 2-1 cu Suedia, după prelungiri. Dovbyk a marcat în minutul 122, cu o lovitură de cap şi a adus calificarea.

Suedia - Ucraina, a doua repriză de prelungiri

FINAL DE MECI

Min 120: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL UCRAINA. Elevii lui Shevcenko merg în sferturi. Dovbyk a marcat.

Min 117: Malinovsky trage de la marginea careului, dar mingea se duce pe lângă.

Min 116: Mai multe intrări dure ale jucătorilor celor două echipe. Ocazii nu au mai fost.

Min 105: Începe repriza a doua de prelungiri.

Suedia - Ucraina, prima repriză de prelungiri

Final de repriză

Min 98: Intervine VAR pentru un posibil cartonaş roşu. Cel vizat e Danielson, de la Suedia. Da, arbitrul Orsato acordă cartonaş roşu. Suedia în 10 oameni.

Min 90: Încep prelungirile.

Suedia - Ucraina, repriza secundă

FINAL. Se intră în prelungiri.

Min 70: Încă o bară pentru Suedia. Acelaşi Forberg trage tare din afara careului, dar mingea se loveşte de transversală.

Min 67: Yarmolenko trage tare, dar Olsen reţine.

Min 60: Isak a scăpat singur cu portarul Ucrainei, dar s-a fluierat offside.

Min 56: Bară şi pentru Suedia. Forsberg trage cu efect, dar mingea loveşte stâlpul porţii.

Min 55: Sydorchuk trage în bară, din interiorul careului.

Min 45: Începe partea a doua a meciului. Scorul este 1-1.

Suedia - Ucraina, prima repriză

PAUZĂ

Min 44: Emil Forsberg egalează pentru SUEDIA. Gol superb! Mingea a fost deviată, dar şutul a fost foarte bun.

Min 32: Yarmolenko trimite peste poartă din voleu.

Min 27: Zinchenko marchează superb din voleu. Este 1-0 pentru Ucraina.

Min 19: Isak trage pe lângă poarta Ucrainei

Min 9: Shaparenko trage mult pe lângă poartă.

Min 7: Kulusevski trage la poartă, dar mingea e deviată. Prima fază importantă din meci.

Min 1: A început meciul!

Ajunsă pe Arena Națională în faza grupelor, Ucraina a terminat doar pe locul 3 și a reușit să prindă printr-o minune calificarea mai departe, după ce a pierdut în fața Austriei, scor 0-1.

În schimb, Suedia a câștigat Grupa E, după ce a făcut șapte puncte în primele trei meciuri de la Euro 2020.

Ultima confruntare directă dintre cele două reprezentative a avut loc la Euro 2012. În urmă cu aproape zece ani, Ucraina s-a impus la limită, 2-1, însă niciuna dintre cele două formații nu a reușit să depășească o grupă grea, din care au mai făcut parte Anglia și Franța, scrie prosport.

În celălalt meci al zilei, Anglia a eliminat Germania, scor 2-0, goluri marcate de Sterling şi Kane. Celelalte echipe calificate în sferturi sunt Belgia, Italia, Danemarca, Elveţia, Cehia şi Spania.