SS Lazio și AS Roma au remizat în derbiul capitalei Italiei; 1-1 și 6 bare

Aleksandar Kolarov executând penalty-ul din minutul 17

SS Lazio și AS Roma au remizat duminică, scor 1-1, pe Stadio Olimpico, în etapa a II-a a campionatului italian de fotbal. Echipele din capitala Italiei au făcut spectacol, în ciuda scorului strâns. Gazdele au lovit bara de patru ori, în timp ce Roma trecându-și în cont două bare.

Jucătorii lui Simone Inzaghi s-au bucurat de sprijinul fanilor, Lazio dictând ritmul partidei, conform Agerpres. Suporterii veniți pe Stadio Olimpico au ținut un moment de reculegere în memoria lui „Diabolik", fostul lider al galeriei, asasinat la Roma în acest an.

AS Roma a deschis scorul în minutul 17, printr-un penalty bătut de fundașul Kolarov. În a doua repriză, gazdele au egalat în minutul 59 prin Luis Alberto.

Românul Ștefan Radu, fotbalist la SS Lazio, a fost integralist și a luat cartonașul galben în minutul 63 al partidei.