Reacția Soranei Cîrstea, după coșmarul cu Muchova din sferturile de finală de la US Open 2023 / Rezultat - Video

Visul Soranei Cîrstea (33 de ani, 30 WTA) la US Open 2023 s-a terminat în sferturile de finală.

Meciul a durat doar o oră și 34 de minute. Sorana Cîrstea a fost ”spulberată” în primul set de sportiva din Cehia, Karolinei Muchova, scor 0-6, în doar 44 de minute. Cel de-al doilea set a durat 55 de minute și s-a terminat 6-3 în favoarea jucătoarei din Cehia.

La scurt timp după meci, Sorana Cîrstea a oferit și prima reacție, spunând că este dezamăgită de înfrângere, dar a recunoscut că Muchova a fost jucătoarea mai bună.

'Un meci dificil. Cred că scorul este destul de dur pentru ceea ce s-a jucat'

'Un meci dificil, cred că în seara asta Karolina a jucat foarte bine. Din celelalte întâlniri, în seara asta cred că a produs cel mai bun tenis. Cred că scorul este destul de dur pentru ceea ce s-a jucat, am avut foarte multe mingi de break în primul set, foarte multe oportunități pe care nu le-am fructificat...

La 3-0 un game lung, apoi la 4-0, 40-15 pe serviciul meu, cred eu că dacă acolo intram din nou în joc, să fac un 3-2, probabil că lucrurile ar fi stat altfel, dar per total în seara asta cred că a jucat mai bine decât mine, merită victoria și a reușit să vină cu soluții la toate planurile mele și, din nou, un meci nu atât de dur cum o spune scorul', a declarat Sorana Cîrstea, potrivit Eurosport. După această eliminare, Sorana Cîrstea a primit un cec în valoare de 420.000 de euro.

Pe cine va întâlni Karolina Muchova în semifinalele US OPEN 2023

În semifinalele US Open 2023, Karolina Muchova o va înfrunta pe jucătoarea din SUA Coco Gauff (19 ani, 6 WTA), care a s-a calificat fără probleme după ce a învins-o pe Jelena Ostapenko (26 de ani, 21 WTA), scor 6-0, 6-2. Meciul a durat doar o oră și nouă minute.

Partida din penultimul act de la US OPEN se joacă vineri, 8 august, de la ora 02:00 a României.

Pe cine sună Sorana Cîrstea după meciuri. "Cu ceilalţi oameni voi vorbi mai târziu"