Radu (Lazio) vs Radu (Genoa). Fundașul român nu l-a iertat pe portarul naționalei de tineret

Lazio Roma, unde joacă Ştefan Radu a întâlnit-o pe Lazio, unde apără Ionuţ Radu.

Românul Ştefan Radu, fundaşul lui Lazio Roma, a marcat un gol în poarta compatriotului său Ionuţ Radu, goalkeeper-ul formaţiei Genoa, duminică, într-o partidă contând pentru etapa a 6-a din Serie A, încheiată cu scorul de 4-0 în favoarea echipei din capitala Italiei.

Lazio, adversara campioanei României, CFR Cluj, în grupa E a competiţiei Europa League, a deschis scorul pe Stadio Olimpico prin Sergej Milinkovic-Savic (7), după care şi-a dublat avantajul până la pauză, graţie reuşitei lui Ştefan Radu (40). Gazdele au mai punctat de două ori pe parcursul reprizei secunde, prin Felipe Caicedo (59) şi Ciro Immobile (78).

Atât Ştefan Radu cât şi Ionuţ Radu a fost integralişti la formaţiile lor în acest joc.

În urma acestui succes, Lazio a urcat provizoriu pe locul al şaselea în clasament, cu 10 puncte, în timp ce Genoa se află pe poziţia a 18-a (retrogradabilă), cu 5 puncte.

Într-un alt meci, nou-promovata Lecce, cu fundaşul român Romario Benzar pe banca de rezerve, a fost învinsă la limită pe teren propriu, cu 1-0, de AS Roma. Oaspeţii au marcat unicul gol al întâlnirii prin Edin Dzeko (56)

Rezultate campionatul Italiei:

Sâmbătă
Juventus Torino - SPAL Ferrara 2-0
Au marcat: Pjanic (45), Cristiano Ronaldo (78).

Sampdoria Genova - Inter Milano 1-3
Au marcat: Jankto (55), respectiv Sensi (20), SŕĄnchez (22), Gagliardini (61).

Sassuolo - Atalanta Bergamo 1-4
Au marcat: Defrel (62), respectiv Gŕłmez (6, 29), Gosens (13), Zapata (35).
Fundaşul român Vlad Chiricheş a fost integralist la Sassuolo.

Duminică
Napoli - Brescia 2-1
Au marcat: Mertens (13), Manolas (45+4), respectiv Balotelli (67).

Udinese - Bologna 1-0
A marcat: Okaka (27).

Lazio Roma - Genoa 4-0
Au marcat: Milinkovic-Savic (7), Ş. Radu (40), F. Caicedo (59), Immobile (78).

Lecce - AS Roma 0-1
A marcat: Dzeko (56).

Duminică mai sunt programate partidele Cagliari - Hellas Verona şi AC Milan - Fiorentina, în timp ce luni se dispută meciul Parma - Torino.

În clasament conduce Inter Milano, 18 puncte, urmată de Juventus, 16 puncte, Atalanta, 3 puncte, Napoli, 12 puncte, AS Roma, 11 puncte, Lazio, 10 puncte, etc.