Fed Cup. România învinge Marea Britanie și rămâne în Grupa Mondială

România îşi păstrează locul în Grupa Mondială II a Fed Cup, după ce a învins formaţia Marii Britanii în meci de baraj, duminică, la Tenis Club IDU din Mamaia, scor 3-1, prin punctul adus de Irina Begu, care a dispus de Heather Watson cu 6-4, 7-5.

După ce a ratat primul meci de simplu, sâmbătă fiind înlocuită de Sorana Cîrstea din cauza unor probleme medicale, Irina a început cu break, iar apoi a condus cu 3-1, dar Watson a revenit şi a restabilit egalitatea (3-3). Begu a reuşit să câştige din nou contra serviciului, iar apoi a reuşit să se desprindă la 5-3, după un ghem în care a avut 40-0, iar apoi a salvat două mingi de break. Românca a încheiat setul cu 6-4, după 43 de minute.

Setul secund a fost şi mai strâns, Watson fiind la conducere cu serviciul, 1-0, 2-1, 3-2. La 3-3, Begu a făcut break, dar imediat şi-a pierdut serviciul, iar apoi Watson a preluat conducerea cu 5-4, după trei mingi de break ratate de jucătoarea noastră. Irina a restabilit egalitatea, 5-5, a reuşit să câştige un nou break, iar apoi a obţinut victoria cu 7-5.

Irina Begu (26 ani, 33 WTA) o învinsese pe Heather Watson (24 ani, 113 WTA) şi în singura sa confruntare anterioară, în 2013, 6-2, 6-4 în primul tur la Indian Wells.

Tot duminică, Simona Halep a învins-o pe Johanna Konta cu 6-1, 6-3.

Halep, numărul cinci mondial, s-a impus în faţa numărului 7 în lume într-o oră şi 22 de minute.

Halep a pierdut ambele meciuri directe din circuitul WTA cu Konta, care s-a impus în 2015 la Wuhan, în optimi, cu 6-3, 3-6, 7-5, şi anul acesta, la Miami, în sferturi, cu 3-6, 7-6 (7), 6-2. În 2014, în Fed Cup, la Budapesta, Halep câştiga cu 6-1, 6-4.